Leżak - nieodłącznie kojarzy się nieodłącznie ze słońcem i wypoczynkiem. A czy wiecie, że w Lęborku niegdyś produkowano leżaki? I to nie byle jakie, bo trafiały na plaże Stanów Zjednoczonych.
Już w grudniu 1945 r. uruchomiono w naszym mieście Państwową Fabrykę Beczek. Zatrudniała wówczas „zaledwie” 78 pracowników (dyrektorem był Andrzej Kondratowicz. ) i produkowała, jak nazwa wskazuje beczki. Początkowo robiono 5 beczek dziennie. Z czasem asortyment i ilości wyrobów zwiększyły się. Wytwarzano meble szkolne i biurowe, skrzynie (np. na marmoladę z pobliskiego Maszewa), tracicę i zmieniono nazwę na Lęborskie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Popularnie nadal, ten jeden z największych zakładów produkcyjnych Lęborka nazywano „beczkarnią”.
W latach 60. firma zatrudniała średnio około 500 osób, (w 1969 r. aż 850 osób), a 80% produkcji szło na eksport. Najwięcej drewna pochłaniała produkcja beczek na masło. Dobrze rozwinięty był dział meblarski, którego całą produkcję eksportowano. Lęborskie składane krzesła wysyłano do Stanów Zjednoczonych, Anglii i Holandii. Za granicę Polski trafiała także galanteria drzewna – wieszaki do spodni, klamerki do bielizny. Na rynek krajowy szła roczna produkcja łóżek.
Prawdziwym hitem produkcyjnym „beczkarni” w 1961 r. były wspomniane wyżej leżaki plażowe i ogrodowe. Ciekawostką jest, że w latach 60. lęborski przemysł coraz śmielej zdobywał zagraniczne rynki. Lęborskie Zakłady Przemysłu Terenowego eksportowały na zachód Europy walizki i luksusowe tapczany, a „Żeliwiak” (obecnie „Spomel”) wysyłał swoje wyroby metalowe.
Na zdjęciu głównym najsłynniejsza lęborska beczka, chociaż nie wyprodukowana w lęborskiej beczkarni. Wieść niesie - a dokładnie @Wiesław Świstun - że znaleziono ją w poniemieckich piwnicach znajdujących się przy obecnej ul. Krzywoustego (w okolicy MediaMarkt). Podobno znajdowały się tam jeszcze większe beczki, które rozebrano i wywieziono na południe Polski.
Naszą beczka reklamowała Karczmę Rycerską na al. Wolności. Kiedy i gdzie zniknęła – nie wiadomo. Może ktoś zna jej dalsze losy?
Źródło: „Dzieje Lęborka” pod red. J.Borzyszkowskiego i "Dzieje Lęborka" pod red. J.Lindmajera i T.Machury
#lęborskieczwartki #kultowemiejscaLęborka #kultowyLębork
dodano 7.07.2022 ZBL
Projekt „Kultowe miejsca Lęborka” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”