Czytanie dzieciom: zaszczep pociechom miłość do książek

Często mówi się o tym, że książki dla dzieci muszą staczać nierówną walkę z innymi, multimedialnymi formami rozrywki. Czy jest aż tak źle? Raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2022 r. wykazał, że odsetek Polaków sięgających po książki powoli powraca do normy sprzed pandemii i obecnie wynosi 38%. Wśród pozytywów warto zaznaczyć, że czytający rodzice stanowią duży odsetek tej grupy. Statystyki wykazały też, że osoby posiadające dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) częściej powiększają swoje księgozbiory.

Co możemy zrobić, by miłośników książek było coraz więcej? Czytajmy dzieciom!

Nie sposób zliczyć badań pokazujących, że oswajanie maluchów z książkami stanowi odpowiedź na wiele cywilizacyjnych problemów. Aby wychować małego czytelnika, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy drobnymi krokami włączać czytanie do codziennej rutyny, a po jakimś czasie pociechy same będą domagały się sięgania po książeczki.

Kilka konkretnych strategii oraz wskazówek, jak znaleźć czas na czytanie dzieciom nawet w najbardziej zabieganej codzienności, można znaleźć w artykule „Zaszczep pociechom miłość do książek”.