Na sanki

Wspomnienie, które zrodziło się z tęsknoty za śniegiem i prawdziwymi zimami w Lęborku

Najlepszym miejscem w Lęborku do spędzania śnieżnych zim był park Chrobrego. Tam powstały najsłynniejsze zimowe trasy saneczkowe i aż do lat osiemdziesiątych park rozbrzmiewał głosami bawiących się w nim lęborczan. 

Długa, łagodna i bezpieczna była „traktorowa” - idealna dla rodziców z małymi dziećmi. Swoją nazwę zapewne wzięła od stojących za przylegającym ogrodzeniem Meprozetu Ursusów i Zetorów. Tuż obok przebiegał podobny, ale znacznie krótszy zjazd, który kończył się przy kawiarni Santos.

Prawdziwym wyzwaniem była jednak „diabelna” - stroma, przepaścista z pozostałościami drewnianych stopni. Zjechanie choćby z połowy, to było już coś; zjechanie z całej oznaczało członkostwo w najbardziej ekskluzywnym klubie. Zjeżdżano więc… Drewniane stopnie na dole wyrzucały w powietrze, łamały się szczeble sanek, czasem amortyzatorem były krzewy śnieguliczek. Ale to była „DIABELNA”, później wyprofilowana kamiennymi schodami i łagodniejsza jeszcze dawała sporą dawkę emocji.

Poniżej „diabelnej”, wzdłuż pięknych kasztanowców, przy strzelnicy, zjeżdżano po zazwyczaj oblodzonej trasie, kończącej się przy moście na Łebie. Tu używano też własnych konstrukcji, w których płozami były łyżwy, plastikowych płyt, albo pokonywano „kasztanową” jednym pięknem ślizgiem „z buta”.

Amatorów długich zjazdów przyciągała szybka i kręta „dookoła świata”. Na obszernym, zazwyczaj oblodzonym zakręcie w prawo saneczkarzy wynosiło na potężne sosny i to była dodatkowa frajda.

Nieco w lewo od „dokoła świata” zaimprowizowano naturalną skocznię narciarską. Najazd na próg, usytuowany tuż przy brzozie, odbywał się miedzy drzewami, a i w czasie lotu (osiągano nawet dwunastometrowe odległości) trzeba było uważać, by nie spotkać się z drzewem.

Między bukami i sosnami zjeżdżano także innymi, czasem bardzo stromymi drogami. A o ambicji parkowych bywalców świadczyły resztki połamanego sprzętu, a czasem i ślady krwi… 

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji CC BY-NC

#lęborskieczwartki #kultowemiejscaLęborka #kultowyLębork
dodano 11.07.2022 ZL

Projekt „Kultowe miejsca Lęborka” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”

Trasy saneczkowe w parku Chrobrego
Zima w parku. Fot. Henryk Sęk
"Diabelna" po przebudowie. Fot. Piotr Raszkiewicz
Trasa przy kasztanach. Fot. Henryk Sęk

Zobacz także:

Muzyka rozrywkowa

Muzyka rozrywkowa

Cliff Richard i Kazimierz Steć
Antyk

Antyk

W muzycznym klubie
Sklepy

Sklepy

Codzienne zakupy
W pogoni za piłką

W pogoni za piłką

"Kolejarz" - magia klubu