Kolorowe przygody z kaszubską książką/Farwné przigòdë z kaszëbską książką

Kolorowe przygody z kaszubską książką/Farwné przigòdë z kaszëbską książką grafika

W roku 2024 nasza biblioteka realizuje projekt "Kolorowe przygody z kaszubską książką/Farwné przigòdë z kaszëbską książką”, który ma na celu promowanie literatury kaszubskiej wśród dzieci i młodzieży w powiecie lęborskim. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z programu Promocja Czytelnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy poznają utwory czterech znanych kaszubskich autorów, będą ilustrować poznane teksty, projektować zakładki do książek oraz wybierać najciekawsze cytaty. Znajdą się one na wykonanych własnoręcznie przez dzieci i młodzież ekologicznych torbach.

Podsumowaniem warsztatów będą spotkania z pisarzami oraz możliwość rozmowy z nimi na temat procesu powstawania książek, inspiracji i życia autora. Na pewno głośno zabrzmi język kaszubski.

Już w maju odbędą się warsztaty i spotkania autorskie w szkołach podstawowych w Łebuni i w Popowie, które odwiedzi pisarka i dziennikarka Radia Gdańsk Tatiana Slowi. Opowie dzieciom m.in. o swoich opowiadaniach, w których świat realny miesza się z magicznym światem kaszubskim, gdzie ludzcy bohaterowie zamieniają się na przykład w mitologiczne stolemy.

Z kolei w czerwcu do naszej biblioteki projektu przyjedzie Anna Gliszczyńska, autorka popularnej serii książek o Bëtku i wiewiórce Annie. Spotka się z uczniami Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej w Lęborku.

Natomiast jesienią zaplanowano warsztaty i spotkania:
- z Romanem Drzeżdżonem wokół książki i cyklu opowiadań o Mariolce (Mariolka i ji przigodë), dziewczynce, która w swojej dziecięcej wyobraźni rozmawia z krôsniãtama i przenosi się do ich baśniowego świata.

- i z Tomaszem Fopke, który znany jest  mi.in. z tłumaczenia poezji Juliana Tuwima (Nôsnôżniészé wiérztë dlô dzecy) i Jana Brzechwy (Brzechwa dzecoma).

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego