Spotkanie z dr Tomaszem Glinieckim

Zapraszamy na spotkanie z cyklu #lęborkieczwartki poświęcone najnowszej historii Lęborka i ziemi lęborskiej. Tematem spotkania będzie Armia Czerwona i jej stosunek do mieszkańców Pomorza. 25 kwietnia 2024 roku o godz. 17. Klub Biblioteki Miejskiej  "Armia Czerwona wobec mieszkańców Pomorza Gdańskiego - między prawdą i mitem. LĘBORK i ZIEMIA LĘBORSKA 1945"

Nasz gość, dr Tomasz Gliniecki, jest badaczem dziejów II wojny światowej, specjalistą w zakresie działań wojennych na Pomorzu oraz radzieckiej machiny propagandowej.  Spotkanie odbędzie się przy okazji ostatnio wydanej  dwutomowej publikacji "Gdańsk '45", która ukazuje działania Armii Czerwonej na Pomorzu zimą i wiosną 1945 roku, zakończone zdobyciem Gdańska. Jest to książka po którą warto sięgnąć. Prezentuje dwa oblicza wojny -  to rzeczywiste, przerażająco okrutne, które pozostawiło po sobie zgliszcza Szczecinka, Koszalina, Kołobrzegu, Słupska, Bytowa, Miastka, Lęborka,  Gdańska oraz to propagandowe wykorzystywane przez służby polityczne do budowania narracji o wyzwoleńczej misji człowieka radzieckiego, który składając daninę krwi przyniósł Polsce nową, proletariacką wolność.

Spotkanie organizowane jest przy współpracy z Wydawnictwem Region i podczas wieczoru będzie można nabyć publikację Tomasza Glinieckiego.

dr Tomasz Gliniecki – historyk, pedagog, dziennikarz. Jest autorem licznych działań popularyzujących przeszłość i budujących tożsamość, zwłaszcza regionalną – wystaw muzealnych, zajęć i wydarzeń kulturalnych, książek i artykułów prasowych, audycji radiowych i dokumentów filmowych. Jako zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku koordynował prace w sferach edukacji i zbiorów.
Jego zainteresowania badawcze to styk historii wojskowości z medioznawstwem – prezentacja obrazów wojny w świetle propagandy oraz mitologizacja zdarzeń militarnych i heroizacja ich uczestników.

Grafika 1: Spotkanie z dr Tomaszem Glinieckim