Promocja książki Eugeniusza Pryczkowskiego

Utworzono: 09-11-2023
Promocja książki Eugeniusza Pryczkowskiego grafika

Zapraszamy na promocję książki Eugeniusza Pryczkowskiego "Strzał w plecy / Szos w chrzebt. Wòjnowé wspòmnienia Kaszëbów. III dzél", która  odbędzie się 9 listopada 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Lęborku.

Książka zawiera trzydzieści obszernych zapisów rozmów w dwóch wersjach językowych; kaszubskiej (oryginalnej) i polskiej (tłumaczenie). Wspomnienia ujmują  najtrudniejsze aspekty wojennych okrucieństw doznawanych przez Kaszubów, zarówno ze strony niemieckiej, jak i rosyjskiej. W publikacji nie zabrakło akcentów lęborskich - jednym z bohaterów jest Bolesław Sobisz, Kaszuba z Sierakowic, który swoje powojenne losy związał z Lęborkiem.

Eugeniusz Pryczkowski (kasz. Eùgeniusz Prëczkòwsczi; ur. 7 lipca 1969 w Wejherowie) - doktor nauk humanistycznych, kaszubski dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz, autor tekstów, wydawca i działacz, członek władz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego, założyciel zespołu „Młodzëzna”. Napisał ponad trzy tysiące pozycji publicystycznych, wierszy, pieśni, felietonów, opowiadań, szkiców i tłumaczeń. Używane pseudonimy: Manijôczka, Antoni Radtke, Jan Antonowicz, Jan Dosz. Pod własnym nazwiskiem napisał, zredagował i wydał ponad 30 książek. W prowadzonych przez siebie wydawnictwach opublikował około stu pozycji literatury regionalnej, z niemal wszystkich gatunków literackich, po polsku i kaszubsku. Przyczynił się walnie do opracowania obowiązującego od 13 maja 1996 r. wariantu pisowni kaszubskiej.

Patronat: Witold Namyślak Burmistrz Miasta Lęborka

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział w Lęborku

Lęborskie Stowarzyszenie Św. Jakuba Apostoła

Zobacz także:

Kawa z kotem

Kawa z kotem

Na Twórczym Poddaszu będziemy wykonywać filcowe podkładki - nie tylko pod kawę. Zapraszamy.
10 lat Poranków w bibliotece

10 lat Poranków w bibliotece

Świętujemy 10-lecie Poranków
"Dom na wyrębach" Stefan Darda

"Dom na wyrębach" Stefan Darda

Nawiedzony dom, mroczna sceneria, dziwny sąsiad, duchy i legendy – to wszystko już było, jednak w tej książce możemy odkryć to na nowo...
Warsztaty taneczne z Natalią Kubicą

Warsztaty taneczne z Natalią Kubicą

You Can Dance - jeśli chcesz osiągnąć sukces na miarę Natalii Kubicy, poznaj jej taneczne triki. Zapraszamy 18 lutego do klubu biblioteki....