W KATEGORII POEZJI:
W KATEGORII PROZY:
NAGRODY SPECJALNE:
Tradycyjnie wydarzenie zostało otwarte turniejem jednego wiersza, poprzedzonym przez wstęp taneczny grupy „La Danza Antica” z Młodzieżowego Domu kultury w Lęborku pod kierownictwem Teresy Szczepańskiej. Podobnie jak w poprzednich latach, wiersze zostały zaprezentowane przez uczennice polskich szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięskim okazał się być wiersz „Gaje oliwne” Barbary Zakrzewskiej, recytowany przez Dominikę Synowiec. Nagrodę publiczności ufundował Burmistrz Lęborka. Później nastąpiło rozdanie nagród za najlepsze teksty, wybrane spośród 221 nadesłanych prac w tym 93 z kategorii prozy i 128 wierszy.
Uwieńczeniem wieczoru był występ grupy GaDMuTrio & „WIELKA 8semka”, który wykonał covery wybitnych artystów polskiej piosenki takich jak Marek Grechuta, Czesław Niemen, Grzegorz Ciechowski, czy Andrzej Zaucha.
http://www.wifot.pl/galeria,205,xxxi-ogolnopolski-konkurs-literacki-im.-mieczyslawa-stryjewskiego.html
____________________________
7 listopada odbyło się posiedzenie jury, które wybrało spośród nadesłanych tekstów te najlepsze i najciekawsze. Ogloszenie wyników 25 listopada o godz. 17. w LCK Fregata.
Obecnie Aleksandra Wereńczuk Hinc i Adam Wiśniewski przygotowują spektakl prezentujący nagrodzone wiersze. Wystąpi w nim lęborska młodzież oraz, po raz trzeci, Zespół Tańca Dawnego „La Danza Antica” pod kierownictwem Teresy Szczepańskiej.
____________________________
25 listopada, podczas finałowej gali Konkursu na scenie wystąpi GaDMuTrio & „WIELKA 8semka” z utworami najwybitniejszych wokalistów polskiej sceny muzycznej. Będzie można usłyszec piosenki m.in. Stana Borysa, Andrzeja Zauchy, Marka Grechuty, Grzegorza Ciechowskiego, Czesława Niemena.
A wystąpią:
MICHAŁ GASZ – wokalista, aktor musicalowy, autor tekstów, kompozytor, solista w zespole Piotra Rubika. Jest zwycięzcą XII finału „Szansy na sukces”, a także finalistą wielu nagród na festiwalach piosenki.
ADAM RYBAK – pianista, kompozytor, aranżer.
TOMASZ MUCHA – skrzypek, kompozytor. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
______________________________
Prace nadesłane przez twórców z całej Polski powędrowały do jurorów. Wpłynęło 221 zestawów: 93 w kategorii prozy i 128 - poezji. Na początku listopada jury w składzie Kazimierz Nowosielski, Małgorzata Borzeszkowska, Wojciech Boros, Daniel Odija i Bożena Ugowska wybierze najciekawsze i najlepsze.
________________________
REGULAMIN
1. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim wziąć udział poeci i prozaicy, zrzeszeni i nie zrzeszeni w organizacjach twórczych. W konkursie nie mogą brać udziału osoby będące laureatami nagrody Grand Prix jednej z ostatnich czterech edycji konkursu.
2. Konkurs obejmuje dwie kategorie: poezję i prozę. Tematyka utworów nie jest ograniczona, tym niemniej organizatorom zależy na uwzględnieniu tematyki regionalnej.
3. Przewidziana jest też kategoria specjalna: utworów nadesłanych przez mieszkańców powiatu lęborskiego, które należy na kopercie oznaczyć literą „L”
4. Prace w kategorii poezji powinny obejmować zestaw 4 wierszy, w kategorii prozy: nowelę, opowiadanie, reportaż lub esej – do 10 stron maszynopisu.
5. Na konkurs należy nadsyłać w 5 egzemplarzach utwory, które nie były dotychczas publikowane oraz nagradzane w innych konkursach, opatrzone jedynie godłem. To samo godło winno występować na dołączonej kopercie zawierającej wewnątrz nazwisko autora, adres, numer telefonu. Termin nadsyłania prac na adres: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Armii Krajowej 16, 84-300 Lębork, upływa 30 września
2016 r.
6. Organizatorzy nie przyjmują tekstów w formie elektronicznej.
7. Organizatorzy przewidują nagrodę główną Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego oraz trzy nagrody w kategorii poezji i trzy nagrody w kategorii prozy
Jury zastrzega sobie możliwość innego podziału nagród.
Ponadto przewidziane są nagrody specjalne:
- Burmistrza Miasta Lęborka – nagroda publiczności
- nagroda im. Józefa Majkowskiego przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana za utwór ukazujący godność człowieka i życia
- Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego za utwór w języku kaszubskim lub o tematyce kaszubskiej – poezja
- Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego w Lęborku za utwór w języku kaszubskim lub o tematyce kaszubskiej – proza
Laureaci nagród specjalnych mogą być także nagrodzeni w kategorii nagród głównych.
8. Organizatorzy nie odsyłają prac. Nagrodzone teksty mogą być zamieszczone w publikacjach organizatorów (także on-line) i prasie bez wynagrodzenia.
9. Odbiór nagród możliwy jest wyłącznie podczas imprezy finałowej. Organizatorzy nie przesyłają nagród pocztą.
10. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 25 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Lęborskim Centrum Kultury „Fregata”.
11. Wszelkich informacji dotyczących konkursu udziela Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku,
tel. 598622307, e-mail: mbp@biblioteka.lebork.pl.