Magia i czary na Pomorzu

Czy w dawnym Lęborku były czarownice? Czy Góra Szubieniczna (niem. Galgenberg), czyli nasze poczciwe wzgórze parkowe stało się miejscem wykonywania wyroku na kobiecie oskarżonej o czary, a więzienie w bramie gdańskiej miejscem tortur?

Na to i inne pytania popróbuje odpowiedzieć gość kolejnych #lęborskich czwartków Anna KOPROWSKA-GŁOWACKA, z którą będzie można porozmawiać w klubie biblioteki 12 maja 2022 r. o godz. 18.

Anna Głowacka,  jest cenioną autorką książek odwołujących się do dawnych podań i legend związanych z regionem Pomorza, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej.  Z pasją kolekcjonuje odchodzące mity i tradycje, które następnie pojawiają się na kartach jej książek. Przewijają się w nich także opowieści z ziemi lęborskiej, te znane i lubiane oraz te nieznane, wyłowione gdzieś z niepamięci. Także one będą tematem czwartkowego spotkania podobnie jak majowe zwyczaje ludowe na Pomorzu, te kultywowane nadal i całkiem zapomniane.

Zapraszamy

Anna Koprowska-Głowacka – pisarka i regionalistka, absolwentka UMK w Toruniu.
Pasjonują ją czary, magia i podania  ludowe. Z tej pasji powstało prawie dwadzieścia książek (i pomysły na wiele kolejnych). Napisała m. in.

  • zbeletryzowane opowieści o losach czarownic - „Czarownice z Pomorza i Kujaw”,  „Czarownice z Pomorza i Prus”;
  • o wciąż żywej magii - „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw”;
  • wiele zbiorów legend  - „Legendy krzyżackie”, „Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza”, „Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego”, „Opowieści z kraju nad Wilią", „Legendy i opowieści z czasów wojen polsko- szwedzkich”;
  • niezwykłe przewodniki dla miłośników niezwykłych miejsc, poszukiwaczy duchów i tropicieli zagadek - „Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa pomorskiego”.
     
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu

Zobacz także:

"Zapałka na zakręcie" Krystyna Siesicka

"Zapałka na zakręcie" Krystyna Siesicka

To piękna powieść o pierwszej miłości, o poświęceniu i odwadze.
Kurs rękodzieła 12+

Kurs rękodzieła 12+

Wszystkich miłośników szydełka i makramy zachęcamy do zapisów.
Bezpłatny kurs na… angielski!

Bezpłatny kurs na… angielski!

Kurs FunEnglish.pl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Łączy naukę z zabawą, co pozwala szybko zdobywać kolejne umiejętności językowe....
Spotkania z pasją

Spotkania z pasją

czyli chwila dla seniorów w bibliotece. Warsztaty, wykłady, szkolenia, rozrywka i nie tylko...