Magia i czary na Pomorzu

Czy w dawnym Lęborku były czarownice? Czy Góra Szubieniczna (niem. Galgenberg), czyli nasze poczciwe wzgórze parkowe stało się miejscem wykonywania wyroku na kobiecie oskarżonej o czary, a więzienie w bramie gdańskiej miejscem tortur?

Na to i inne pytania popróbuje odpowiedzieć gość kolejnych #lęborskich czwartków Anna KOPROWSKA-GŁOWACKA, z którą będzie można porozmawiać w klubie biblioteki 12 maja 2022 r. o godz. 18.

Anna Głowacka,  jest cenioną autorką książek odwołujących się do dawnych podań i legend związanych z regionem Pomorza, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej.  Z pasją kolekcjonuje odchodzące mity i tradycje, które następnie pojawiają się na kartach jej książek. Przewijają się w nich także opowieści z ziemi lęborskiej, te znane i lubiane oraz te nieznane, wyłowione gdzieś z niepamięci. Także one będą tematem czwartkowego spotkania podobnie jak majowe zwyczaje ludowe na Pomorzu, te kultywowane nadal i całkiem zapomniane.

Zapraszamy

Anna Koprowska-Głowacka – pisarka i regionalistka, absolwentka UMK w Toruniu.
Pasjonują ją czary, magia i podania  ludowe. Z tej pasji powstało prawie dwadzieścia książek (i pomysły na wiele kolejnych). Napisała m. in.

  • zbeletryzowane opowieści o losach czarownic - „Czarownice z Pomorza i Kujaw”,  „Czarownice z Pomorza i Prus”;
  • o wciąż żywej magii - „Magia ludowa z Pomorza i Kujaw”;
  • wiele zbiorów legend  - „Legendy krzyżackie”, „Panny wodne. O jeziornicach, morianach i wodnicach z Pomorza”, „Rybak i diabeł. Legendy znad Morza Bałtyckiego”, „Opowieści z kraju nad Wilią", „Legendy i opowieści z czasów wojen polsko- szwedzkich”;
  • niezwykłe przewodniki dla miłośników niezwykłych miejsc, poszukiwaczy duchów i tropicieli zagadek - „Duchy, zjawy i ukryte skarby. Niesamowite miejsca województwa pomorskiego”.
     
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu
Grafika 1: Magia i czary na Pomorzu

Zobacz także:

Warsztaty literackie

Warsztaty literackie

Dla przypomnienia nasze ostatnie warsztaty literackie i onlinowy zin z ich rezultatem. Warto do niego sięgnąć
Budowanie i projektowanie robotów

Budowanie i projektowanie robotów

Zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat do udziału w warsztatach programowania i konstruowania robotów.
Smok Obibok zaprasza do gry planszowej Książkobranie

Smok Obibok zaprasza do gry planszowej Książkobranie

Smok Obibok zaprasza wszystkie dzieci na książkową przygodę. Możecie skompletować grę planszową Książkobranie. Wypożyczając książki w Dziale...
Bezpłatny kurs na… angielski!

Bezpłatny kurs na… angielski!

Kurs FunEnglish.pl jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat. Łączy naukę z zabawą, co pozwala szybko zdobywać kolejne umiejętności językowe....