Konkurs plastyczny na płaskie origami

Konkurs plastyczny dla dzieci z lęborskich przedszkoli i ich rodziców.
Zachęcamy do wspólnego, rodzinnego udziału w konkursie.

Chcemy Was zainspirować do dostrzegania naturalnej obecności figur i kształtów w otaczającej nas rzeczywistości, np. w kształcie koła jest pączek, bałwan, guzik. Macie pomysł co jeszcze? Wasze spostrzeżenia zobrazujecie na pracach wielkości A3 w formie płaskiego origami z wybraną figurą geometryczną: z kół, kwadratów lub trójkątów. Doskonałą zabawą dla całej rodziny będzie również składanie figur geometrycznych w celu uzyskania odpowiedniego kształtu potrzebnego do stworzenia pracy. Każdy uczestnik/rodzina może dostarczyć tylko jedną pracę. Ocenie podlegać będzie: pomysłowość, oryginalność, zgodność z tematyką, staranność wykonania oraz estetyka pracy. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. Przewidziano jedną nagrodę niezależnie od liczby autorów danej pracy.

Prace należy składać do 30 kwietnia 2020 r. (czwartek) do skrzynki, która znajduje się przed biblioteką.
 

Ogłoszenie wyników 15 maja 2020 r. (piątek) 
na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.lebork.pl
oraz na naszym Facebooku www.facebook.com/Biblioteka.Lebork

Na odwrocie pracy należy umieścić niezbędne dane zawarte w regulaminie oraz zgodę na przetwarzanie wizerunku i danych osobowych (REGULAMIN I ZGODA DO POBRANIA W ZAŁĄCZNIKU).

Skąd pomysł na konkurs?

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin poetki i pisarki dziecięcej Marii Terlikowskiej (urodzonej 1 kwietnia 1920). Tworząc konkurs inspirowaliśmy się książkami autorki z serii Figury: „Czarodziejskie trójkąty”, „Kolorowe koła”, „W pogoni za kwadratem”. W których Terlikowska i grafik – ilustrator Stanisław Zamecznik w twórczy i nowatorski sposób ukazują naturalną obecność figur i kształtów w otaczającym nas świecie. Trzy podstawowe figury geometryczne stają się zaproszeniem do wielkiej przygody z wyobraźnią. Koło to światła samochodu, korale Urszulki i piłka, kwadratowe są płyty chodnikowe, a góry powstają z kolorowych trójkątów. W marcu nasi  animatorzy odwiedzą lęborskie przedszkola z ciekawymi zajęciami na temat figur geometrycznych.

Czym jest płaskie origami?

Jest sztuką składania papieru, która rozwija nie tylko sprawności manualne, ale również stymuluje rozwój wyobraźni przestrzennej. Zwykła kartka papieru może stać się pretekstem do miłej rozmowy z dzieckiem oraz dostarczyć mu dużo radości i zadowolenia. Możemy zaprezentować dziecku określoną technikę składania i konstruowania modeli. Proponujemy metodę składania modeli z kół, kwadratów lub trójkątów. Technika  ta polega  na odpowiednim składaniu kolorowych figur różnej wielkości i formowaniu z nich płaskich modeli origami. Następnie figury są układane na kartce we właściwy wzór, przypominający daną rzecz  z otoczenia  i na końcu lekko przyklejane do kartki, w tym przypadku wielkości A3. Prace nie są przestrzennym, tradycyjnym origami, tylko płaskim wzorem przyklejonym na kartkę. Modele płaskie wydają się proste w swojej konstrukcji, ale stanowią fundament, który w przyszłości pozwoli dziecku złożyć z powodzeniem klasyczne formy przestrzenne origami. Prace z papierowymi figurami będą wymagały od dziecka precyzji, figury powinny być dobrze wycięte.  Dzieci poznają też podstawowe typy zgięć, wykorzystywane później do składania form przestrzennych. Życzymy miłej i rodzinnej zabawy z magią papierowych figur. Zobaczcie PONIŻEJ PRZYKŁADOWE PRACE.

Grafika 1: Konkurs plastyczny na płaskie origami
Grafika 1: Konkurs plastyczny na płaskie origami

Zobacz także:

Wystawa Beksiński NIEZNANY

Wystawa Beksiński NIEZNANY

Czekamy na wszystkich miłośników sztuki, malarstwa i fotografii w dniach 23 – 27 września w godz. 11-19 w Klubie biblioteki
Letnia czytelnia

Letnia czytelnia

Tak było. Zobaczcie!