Stolem z morza i Kaszub

Biblioteka Miejska w Lęborku zaprasza 12 września 2019, o godz. 18 na wieczór z Romualdem T. Bławatem, autorem książki "Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)".

Przyczynkiem do spotkania z gdynianinem, R.T. Bławatem jest pięknie napisana opowieść o wybitnym malarzu i niezwykłym człowieku, zakochanym w morzu i wrośniętym w pomorską ziemię jak kaszubski stolem. Będzie można dowiedzieć się, jak doszło do powstania książki o malarzu uważanym za największego polskiego marynistę oraz posłuchać utworów związanych z morzem w wykonaniu członków grupy Frantówka.

Współorganizatorami są Oddział ZKP w Lęborku oraz Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Ap.

O autorze:
Romuald Tadeusz Bławat urodził się w Gdyni, jest doktorem nauk humanistycznych, stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie, a także współautorem i realizatorem międzynarodowych projektów finansowanych przez Unię Europejską. Autor wstępów do książek historycznych i wielu artykułów z dziedziny historii sztuki i ochrony zabytków publikowanych w pismach naukowych i centralnych periodykach.

O książce:
"Dobrze się stało, że po wielu próbach mamy przed sobą najpiękniejsze do tej pory monograficzne opracowanie działalności artystycznej i społecznej Mariana Mokwy na Pomorzu. Jest to dzieło kompletne, którym Romuald Tadeusz Bławat przywraca należne Mokwie miejsce w polskiej historii sztuki oraz w dziejach XX-wiecznej polskiej kultury artystycznej na Pomorzu" - prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, UMK w Toruniu.

Grafika 1: Stolem z morza i Kaszub