Kazachstan. W poszukiwaniu polskich śladów

Zapraszamy 26 stycznia o godz. 18.00 do klubu biblioteki na rozmowę z Anną Matusewicz o podróży, która wymykała się spod wszelkich scenariuszy.

"Od północy po Kirgistan wszystkich nurtowało jedno pytanie. Starzy i młodzi, Kazachowie i nie Kazachowie, zanim jeszcze rozmowa się rozkręciła, cmokali z niedowierzaniem.
- Naprawdę nie widziałaś jeszcze wielbłąda?
Spotkanie wielbłąda w stepie stało się więc moją obsesją. Wypatrywałam go na horyzoncie - tam, gdzie zachodzące słońce wtula się w bezkres Ziemi. Snił mi się nocami. Czas uciekał, a nasze ścieżki wciąż się nie przecięły.
Przybywało za to notatek i zdjęć. Pomarszczone dłonie, przenikliwe oczy. Urwane w pół słowa zdania.

W 1936 roku do dzisiejszego Kazachstanu przesiedlono kilka tysięcy rodzin Polaków mieszkających na wschód od granic II Rzeczypospolitej. Osiemdziesiąt lat później wybrałam się w tym samym kierunku - w poszukiwaniu polskich śladów w największym kraju Azji Środkowej".

Ana Matusevic - blogująca fotografka, współorganizatorka festiwalu Trampki - Spotkania Podróżujących Kobiet. Podczas swojego pobytu w Kazachstanie mieszkała z misjonarkami katolickimi, prowadziła warsztaty fotograficzne i spisywała wspomnienia spotkanych ludzi. Czego się dowiedziała o historii Polski, o Polakach i o sobie? Wyjazd do Kazachstanu był możliwy m.in. dzięki zbiórce środków w serwisie crowdfundingowym Wspieram.to i o tym też podczas spotkania będzie mowa.

Grafika 1: Kazachstan. W poszukiwaniu polskich śladów