Szkolna codzienność w powojennym Lęborku

Utworzono: 25-01-2024
Prof. Józef Deska, Liceum Pedagogiczne w Lęborku. Zbiory Archiwum Zjazdu Absolwentów Liceum Pedagogicznego w Lęborku grafika

W cyklu #lęborskieczwartki zapraszamy na spotkanie z dr Elżbietą Gorloff poświęcone początkom szkolnictwa w Lęborku po drugiej wojnie światowej. Już sam tytuł  - "Szkolna codzienność dzieci i młodzieży w powojennym Lęborku" podpowiada, że będzie to opowieść o tym z jakimi problemami musieli się zmierzyć nauczyciele, uczniowie i ich rodzice w latach 40. i 50. XX wieku.
Uczestnicy spotkania będą mogli także poznać (lub przypomnieć sobie) nazwiska pierwszych pedagogów budujących lęborską oświatę oraz szkolną codzienność ich podopiecznych.

25 stycznia 2024, godz. 17. klub biblioteki, wstęp wolny.

dr Elżbieta Gorloff jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych m. in. "Wzrastać w cieniu historii: dzieci i młodzież w instytucjach edukacyjnych w Polsce (1918-1989)", „Edukacja w warunkach zniewolenia i autonomii (1945-2009)”,  w tym publikacji poświęconych oświacie lęborskiej : „Rozwój organizacyjny szkolnictwa ogólnokształcącego w Lęborku w latach 1945-1989”, „Przemiany organizacyjne w szkolnictwie podstawowym w Lęborku w latach 1945-1989”, "Polityczne i społeczne konteksty działalności szkolnictwa w Lęborku w latach 1945-1989".