O polskich dążeniach narodowych na ziemi lęborskiej

Zapraszamy na spotkanie poświęcone zmaganiom narodowym na pomorskim pograniczu polsko-niemieckim w okresie międzywojennym. Prelekcję wygłosi dr BOGDAN LIBICH, który przedstawi metody walki o świadomość narodową ludności polskiej/kaszubskiej na ziemi lęborskiej. 

Pretekstem do zaprezentowania trudnych realiów życia Polaków na „kresach niewyzwolonych” są obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.  

„Realia zjednoczonej Europy - napisał prof. Wojciech Skóra w publikacji o polskim ruchu narodowym -  szczęśliwie pozwalają zapomnieć współczesnym, czym była granica między Drugą Rzeczpospolitą a Rzeszą Niemiecką, przecinająca więzy rodzinne i pozostawiająca po obu stronach tysiące osób niespełnionych, wypełnionych goryczą przegranej.

Obecnie jadąc samochodem z Polski do Niemiec granicy praktycznie się nie zauważa. Wtedy jej przekroczenie było rozwlekłą, trudną i nie dla każdego dostępną procedurą. Bolesną drogę przeszły oba narody, aby taki stan był możliwy. Trudno też bywa obecnie zrozumieć osoby z pokolenia dziadków i prababć, dlaczego „polskość” czy „niemieckość” uważali za coś tak ważnego, że warto było dlań zabijać i ginąć. Jednak jest to konieczne, aby docenić w jak dobrym czasie przyszło nam żyć.”

Wieczór odbywa się w cyklu #lęborskie czwartki i zorganizowany został przy współpracy z senatorem Kazimierzem Kleiną.

Grafika 1: O polskich dążeniach narodowych na ziemi lęborskiej
Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech 21-01-1927. Źródło - „Ludzie spod znaku Rodła. Biografia działaczy Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim”. Tom 1 pod redakcją Franciszka Hawranka, Opolskie Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe
Grafika 1: O polskich dążeniach narodowych na ziemi lęborskiej
Szczepan Gracz, Jan Styp-Rekowski, Bernard Werra, działacze narodowi na ziemi bytowskiej i lęborskiej
Jan Styp Rekowski. Fot. z Władysława Knosała: „Była nas gromadka spora”, Olsztyn 1972.
Stefan Hazuka. Fot. z FB Przedwojenny Lębork
Tablica poświęcona ks. Szczepanowi Graczowi - w kościele św. Jakuba Ap. W Lęborku. Fot. K.Falcman
Tablica pamiątkowa na ścianie kamienicy przy ul. Targowej nr 48 w Lęborku, w której zbierali się założyciele Polskiej Rady Ludowej. Fot. Z.Biskupska-Lisiecka
Tablica pamiątkowa w Lęborku. Fot. Z.Biskupska-Lisiecka

Zobacz także:

Magiczny teatr „Skąd biorą się pomysły?”

Magiczny teatr „Skąd biorą się pomysły?”

Czarny teatr w zimowo świątecznej atmosferze.
Kazachstan. W poszukiwaniu polskich śladów

Kazachstan. W poszukiwaniu polskich śladów

Zapraszamy na rozmowę z Anną Matusewicz o podróży, która wymykała się spod wszelkich scenariuszy i opowiada o Polsce, Polakach i nas samych.