Lęborskie czwartki - spotkanie z dr. Kacprem Pencarskim

W cyklu #lęborskieczwartki zapraszamy na wieczór z dr. Kacprem Pencarskim poświęcony zawiłym losom lęborskich źródeł historycznych od 1831 po 1945 rok.

Będzie to opowieść o ponad stuletniej wędrówce źródeł historycznych pochodzących z naszego miasta, o ich perypetiach i sporach z nimi związanych. Dowiemy się czego i gdzie warto szukać, a co jest już nieosiągalne. Zobaczymy najbardziej wartościowe archiwalia, dzięki którym można poznać historię Lęborka, nawet tę nieoczywistą.

Serdecznie zapraszamy 26 października 2023 roku o godz. 17.00 do klubu biblioteki (piwnica)

Wstęp wolny!

Kacper Pencarski - doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, zastępca dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, starszy archiwista Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Specjalizuje się w zakresie badań nad byłą pruską prowincją Pomorze (Provinz Pommern) w XIX i XX w. (do 1945 r.) oraz w zakresie badań nad źródłami archiwalnymi do dziejów Pomorza Zachodniego. Konsultant archiwów państwowych w Koszalinie, Słupsku, Szczecinie i Szczecinku ds. dokumentacji powstałej przed 1945 r. na Pomorzu. Autor i współautor licznych publikacji dotyczących dziejów politycznych, gospodarczych i społecznych Pomorza Zachodniego oraz Prus Wschodnich, a także publikacji związanych z archiwistyką ze szczególnym uwzględnieniem archiwów zachodniopomorskich. Jest także autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych, dotyczących zagadnień politycznych i gospodarczych głównie wschodniej części dawnej pruskiej prowincji Pomorze (Pommern), a także członek kilku rad naukowych.

Grafika 1: Lęborskie czwartki - spotkanie z dr. Kacprem Pencarskim