Kaliningrad - miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?

Zapraszamy 18 maja o godz. 18.00 do klubu biblioteki na opowieść o Kaliningradzie.

Gościem spotkania będzie Ksenia Przybyś, z zawodu tłumaczka języka rosyjskiego zawsze starająca się popularyzować język oraz kulturę rosyjską. Z wyboru zaś jest badaczką historii, architektury i społecznej odmienności Obwodu Kaliningradzkiego, a zwłaszcza Kaliningradu. Z zamiłowania natomiast jest melomanką, która upust swojej pasji daje na blogu: rosyjskimetal.pl oraz w książce "Aria - moje Biesy".

Kiedy po raz pierwszy trafiłam do Królewca była późna jesień. Zimno, ciemno, mokro i co tu dużo mówić – prócz głównej arterii miasta – Lenińskiego Prospektu niewiele z architektury miasta widziałam. Czas spędziłam głównie w księgarniach, które wówczas były dla Polaków bardzo atrakcyjne cenowo, a ich rozmiary zapierały dech.
Dziś części tych księgarń nie ma, ceny nie są już tak pociągające, a Koenigsberg jawi mi się nie jako bukinistyczna mekka, ale jako miasto pełne tajemnic, nieodczytanych kontekstów, wielkiego potencjału. Miasto, które po latach buduje swoją tożsamość od nowa ze strzępów pamięci, z melanżu pomysłów na same siebie, w kontekście rosyjskiej tożsamości i zarazem w poczuciu odrębności.(...)"
fragment wykładu "Kaliningrad – miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?"
 
 
Grafika 1: Kaliningrad - miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?
Grafika 1: Kaliningrad - miasto intrygujących kontrastów czy Wielki Kant?

Zobacz także:

Konkurs literacki Szeptem i Slam poetycki

Konkurs literacki Szeptem i Slam poetycki

Poznaj laureatów konkursu. Tomiki z nagrodzonymi tekstami są dostępne w Klubie Prasy i Książki (I piętro)
Okaż Serce

Okaż Serce

Zima, pada śnieg, a dzięki wielu Darczyńcom już dzisiaj jedzenie dotarło do bezdomnych zwierząt. Dziękujemy Wam za #WielkieSerce
Konkurs historyczny

Konkurs historyczny

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie wiedzy o latach 50 i 60. w Lęborku.