Wyprawka Czytelnicza dla dzieci w wieku przedszkolnym

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – półmetek tegorocznej edycji kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Od września 2019 roku już 135 dzieci odebrało swoją Wyprawkę Czytelniczą  z projektu „Mała książka - wielki człowiek” w naszej bibliotece, z czego 44 to nowi użytkownicy – dzieci, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki, 91 naszych wcześniejszych małych czytelników, z których siedmioro zdobyło już dyplomy.

Przedstawiamy podsumowanie projektu przez Instytut Książki.

Wierzymy, że wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie, a wspólne czytanie książek w rodzinie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i wzmacnia poczucie bliskości z rodzicami. Dlatego Instytut Książki kontynuuje i rozwija program prowadzony od 2017 roku. Wówczas rozpoczęliśmy dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w  szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano już około 600 tysięcy książek. Teraz w  5200 bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników w wieku 3–6 lat czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniająca najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych. Od września 2019 roku już ponad 80 tysięcy dzieci odebrało swoją Wyprawkę Czytelniczą, z czego blisko 50 000 to nowi użytkownicy – dzieci, które po raz pierwszy zapisały się do biblioteki.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek" to dla dzieci i ich rodziców zaproszenie do świata literatury z pięknie wydaną i mądrą książką, to także okazja do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z jej ofertą, po to, by wracać tam jak najczęściej. Dla bibliotekarzy to natomiast możliwość na pozyskanie nowych i wiernych czytelników.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Przed nami jeszcze ponad dwa miesiące trwania akcji, która uzupełniona będzie w najbliższym czasie kampanią telewizyjną, radiową oraz promocją w Internecie i mediach społecznościowych. Bierze w niej udział para aktorów Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski, prywatnie rodzice, którzy świadomie wychowują swoje pociechy w duchu zamiłowania do książek.

Kampania jest widoczna w przestrzeni publicznej wielu polskich miast dzięki ekspozycji prezentowanej na nośnikach outdoorowych. Aktywnie działa grupa facebookowa www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/

Więcej informacji na temat kampanii oraz pełną listę biorących w niej udział bibliotek znajdą Państwo na stronie www.wielki-czlowiek.pl. Zapraszamy do korzystania ze strony, gdzie publikujemy na bieżąco informacje o naszych działaniach i ciekawe materiały, pomocne w pracy z dziećmi.

Przed Świętami warto pomyśleć nie tylko o prezentach pod choinkę, ale i o najwspanialszym prezencie, jaki możemy dać naszemu dziecku. To czas, który  mu poświecimy na wspólne czytanie i miłość do literatury, która pozostanie na całe życie. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne dzieci rozpoczną swoją przygodę z książką i czytaniem, i wraz z rodzicami staną się stałymi bywalcami bibliotek!

 

Instytut Książki

 

 

Dzieci, które odebrały dyplomy aktywnych
czytelników w projekcie Mała książka – wielki człowiek. Gratulujemy i do zobaczenia w bibliotece.

______________________________________________________________

   Pola została nagrodzona kolejnym dyplomem,
tym razem w akcji Mała książka - wielki człowiek.
Gratulujemy 

______________________________________________________________


Do grona czytelników dołączyły
Marysia i Małgosia. Dziewczynki
zebrały komplet naklejek i zostały nagrodzone
dyplomem akcji
Mała książka - wielki człowiek. Gratulujemy

______________________________________________________________

W tym tygodniu Jerzy i Olivia odebrali dyplomy
z obu projektów: Z książką na start
oraz Mała książka - wielki człowiek. Gratulujemy
i do zobaczenia w bibliotece

______________________________________________________________

            Do grona czytelników dołączyła Gabrysia.
Zebrała komplet naklejek i została
nagrodzona dyplomem akcji Mała książka - wielki człowiek. Gratulujemy

______________________________________________________________

Szymon zebrał komplet naklejek
i został nagrodzony dyplomem
akcji Mała książka - Wielki człowiek. Gratulujemy 

______________________________________________________________

    Wielkie brawa dla Kamila za uzbieranie kompletu naklejek
w akcji Mała książka - Wielki człowiek. Gratulujemy

______________________________________________________________

   Kolejny dyplom odebrała Anastazja w akcji Mała książka
- Wielki człowiek. Gratulujemy

______________________________________________________________

Kolejny dyplom odebrał Miłosz w akcji Mała książka
- Wielki człowiek. Gratulujemy

______________________________________________________________

    Wielkie brawa dla Róży za uzbieranie kompletu naklejek
w akcji Mała książka - Wielki człowiek. Gratulujemy 

______________________________________________________________

Emilka została nagrodzona kolejnym dyplomem,
tym razem w akcji Mała książka - Wielki człowiek.
Gratulujemy małej czytelniczce.

______________________________________________________________

Matylda jako pierwsza zebrała komplet naklejek
i odebrała Dyplom Małego Czytelnika w projekcie
Mała książka - Wielki człowiek.
Gratulujemy.

______________________________________________________________

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika.Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym (3-6 lat) realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z Instytutem Książki. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do naszej biblioteki, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (naszą bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. 

Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym można odbierać od września 2019 r.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Czekamy na Małych Czytelników i zapraszamy do świata książek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku