Ludoteka

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku zaprasza czytelników do korzystania z nowego typu zbiorów. Już od grudnia 2010 r można wypożyczać GRY PLANSZOWE. Jako pierwsza biblioteka w Polsce otworzyliśmy wypożyczalnię gier planszowych - LUDOTEKĘ.
 
Obecnie posiadamy blisko 700 tytułów gier, głównie dla dzieci, ale nie tylko. W miarę upływu czasu i zainteresowania klientów będziemy uzupełniać zbiory. Ofertę gier można znaleźć na stronie internetowej biblioteki w zakładce Gry planszowe i Katalogu MBP – zbiory audio/video.
 
Gry planszowe przeżywają renesans. Jest to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego: rodzice mogą w ten sposób odciągnąć dzieci od komputera, młodzież - urozmaicić imprezę, dorośli - uniknąć nudy. Gry wspomagają rozwój intelektualny, integrują grupy rówieśnicze i uczą tworzyć oraz zacieśniać więzy międzypersonalne. Dodatkowo działają często jako pomost pomiędzy pokoleniami – gdy gra się z dziadkami czy rodzicami, oraz uczą kontroli zachowania i emocji, gdyż w grupie zupełnie inaczej należy się zachowywać niż siedząc samemu przed monitorem, gdy przeciwnik nie widzi naszej reakcji.
 
Kolejnym powodem powstania ludoteki jest fakt, że gry są drogie i wiele osób nie chce wydawać 100-150 zł na grę, co do której nie są pewni, że zapewni im rozrywkę dokładnie taką, jaką lubią. W ogólnej świadomości społeczeństwa planszówka to jest chińczyk lub monopol, a w istocie „świat gier planszowych” jest niezwykle bogaty. To m.in. gry strategiczne wymagające podejmowania trudnych, strategicznych decyzji; gry kooperacyjne podczas których gracze muszą się zjednoczyć, aby wygrać; gry logiczne wymagające od umysłu pracy na najwyższych obrotach; gry przygodowe – przygody, niebezpieczne wyprawy, zdobywanie skarbów to nieodłączne elementy tego typu gier; gry bitewne podczas których gracze zamieniają się w generałów prowadzących swoje armie do bitwy; gry ekonomiczne, gry familijne, gry karciane i gry towarzyskie będące doskonała zabawą dla grupy.
 
Ponieważ jest to nowy rodzaj działalności liczymy na zainteresowanie i szukamy pasjonatów gier planszowych do założenia klubu. Liczymy także na podpowiedzi, jakie gry powinny jeszcze znaleźć się w Bibliotece.
 
Co zrobić, aby wypożyczyć grę? Zasady są bardzo proste - należy być zarejestrowanym czytelnikiem naszej biblioteki i wpłacić abonament w wysokości 50 zł rocznie lub 30 zł na pól roku i można wypożyczać do woli.
 
ZACHĘCAMY LĘBORCZAN DO PRZEKAZYWANIA WŁASNYCH GIER DO BIBLIOTEKI. OSOBY, KTÓRE OFIARUJĄ NAM SWOJE GRY ZOSTANĄ ZWOLNIONE Z ABONAMENTU.
 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku