Bagatela

Czy wiecie, że była niegdyś w Lęborku klimatyczna restauracja z rosnącymi drzewami w środku? Wielu respondentów naszej ankiety o Lęborku w czasach PRL-u  wspomina „Bagatelę” jako lokal z duszą. W pamięci szczególnie zapisały się konary lip we wnętrzu oszklonej werandy.

Lokal znajdował się w nieistniejącym już budynku przy pl. Kopernika (obecnie jest tam parking, na wprost Karczmy Rycerskiej). Było to miejsce z tradycjami, przed wojną mieściła się tam kawiarnia „Pod Lipami” Willego Jackoba, w której podawano - jak wieść niesie - 18 rodzajów kawy i ciasto własnej roboty.

Restaurację uruchomiono tuż po wojnie, można tam było zjeść odświętny obiad, wypić kawę, wybrać się na dansing (dla młodszych czytelników dansing to zabawa taneczna przy muzyce). Tutaj lęborskie władze organizowały „służbowe” spotkania z obywatelami, jak na przykład to po uroczystości wręczenia osadnikom z powiatu lęborskiego nadań prawa własności gospodarstw rolnych 9 marca 1947 r. Na załączonym afiszu szczególną uwagę zwraca napis, że „wspólny obiad w Bagateli” jest płatny.

Tutaj posiłki (i nie tylko) spożywali członkowie zespołów artystycznych występujących w Lęborku. Ówczesna kierownicza Wydziału Kultury i Sztuki skarżyła się na niski poziom niektórych przedstawień spowodowany odwiedzinami w „Bagateli”.

Nad restauracją był niewielki hotel, jeden z jego gości wspomina, że wieczorami siadywał na schodach na piętro i słuchał przygrywającej bywalcom lokalu orkiestry dancingowej. Lęborczanie lubili się bawić czego potwierdzeniem były liczne lokale z klezmerami. Zapewne więc, gdy później, w latach 50. w hotelu zamieszkały pielęgniarki orkiestra nadal grywała.

W restauracji przez  także przez pewien okres była także stołówka milicyjna (tuż obok znajdował się budynek milicji). Nie wiemy czy posiłki były smaczne, natomiast we wspomnieniach utkwiły bardzo miłe i przyjazne kucharki. 

Historia kołem się toczy. Kiedy „Bagatelę” zamknięto a milicyjną stołówkę (zwaną w PRL kasynem, ot fantazja!) przeniesiono do lokalu przy ratuszu, jej miejsce zajęła harcówka. W 2019 r. harcówka ponownie zajęła miejsce po milicyjnym kasynie i mieści się w ratuszu.  

------

Na fotografii orkiestra dancingowa „Bagateli” w latach 50. XX w. Od lewej J.Muszyński, M.Urbański, A.Mielke, H.Michalski, M.Michalski, E.Kolc. Fot. z L.i W.Siedlikowie „Lębork na pięciolinii”
Dodano 25.08.2022 r. ZBL

Źródła: wspomnienia mieszkańców Lęborka zebrane w ankiecie przeprowadzonej w 2022 r. ; "Dzieje Lęborka" pod red. J.Borzeszkowskiego
Tekst zamieszczony na stronie dostępny na licencji CC BY-NC
 

#lęborskieczwartki #kultowemiejscaLęborka #kultowyLębork
Projekt „Kultowe miejsca Lęborka” dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”

Restauracja „Po Lipami” Willego Jackoba. Fot. z lat 30. XX w. Źródło @Lęborskie Korzenie @Keri Tramp
Charakterystyczne konary we wnętrzu werandy były także wizytówką powojennej „Bagateli”. Fot. z lat 30. XX w. Źródło @Lęborskie korzenie @Stanisława Mitrut Lewna
Afisz z 1947 r. dot. nadania prawa własności gospodarstw rolnych wynaleziony w archiwach przez @Zbigniew Mariusz Wołocznik
„Bagatela” czy jeszcze ”Pod Lipami”. Może ktoś podpowie?  Fot. @Lęborskie korzenie @Keri Tramp
„Bagatela” czy jeszcze ”Pod Lipami”. Może ktoś podpowie?  Fot. @Lęborskie korzenie @Keri Tramp
Na progu „Bagateli” w latach 1947-1948. Fot. z @Lębork w PRLu
Orkiestra dancingowa w „Bagateli”, lata 50. XX w.  Fot. z L.i W.Siedlikowie „Lębork na pięciolinii”
Budynek "Bagateli w latach 60. lub 70.  Wówczas harcówka i biuro "Gromady". Źródło @Lęborskie korzenie @Stanisława Mitrut Lewna
Grafika 1: Bagatela

Zobacz także:

Liceum Pedagogiczne

Liceum Pedagogiczne

Kilka słów o dobrej sławie...
W pogoni za piłką

W pogoni za piłką

"Kolejarz" - magia klubu
Bagatela

Bagatela

Pod lipami...
Wagon kinowy

Wagon kinowy

Na bocznicy...