Szkolenia dla bibliotekarzy

Jak zachęcić młodzież do odwiedzania biblioteki, jaką ofertę dla niej przygotować?

Z tą myślą powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy z powiatu lęborskiego pn. „Dlaczego Kuba nie chodzi do biblioteki?”, który zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla pracowników bibliotek oraz ankiet i wywiadów wśród młodzieży w celu identyfikacji jej oczekiwań wobec współczesnej biblioteki. 

Dwudniowe warsztaty „Jak schwytać Kubę i jego znajomych w biblioteczne sieci?” odbędą się:
6 września 2018, godz. 8.15-13.00 w Lęborku
13 września 2018, godz. 8.15 -13.00 w Nowej Wsi Lęborskiej

Celem warsztatu jest zdobycie i pogłębienie umiejętności pracy z nastoletnimi czytelnikami w bibliotece, a poprowadzi je Justyna Gorgoń

"Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności służące lepszemu poznaniu, zdiagnozowaniu i wciągnięciu w wir działań instytucji młodych ludzi. Wykorzystując dostępne badania, dane demograficzne, statystyczne, przejdziemy od ogółu do szczegółu - nauczymy się wykorzystywać (z sukcesem!) dane makro, by lepiej móc projektować działania w skali mikro. 

Popracujemy nad efektywnym wykorzystaniem danych i zasobów dostępnych na miejscu, w instytucji, spróbujemy wycisnąć je jak pierwszą, diagnostyczną cytrynę - by zobaczyć, gdzie tak naprawdę rysują się niewiadome. 

Wspólnie zastanowimy się (jak zawsze: na konkretnych przykładach, opierając się o konkretne dane) nad współczesnymi schematami uczestnictwa w kulturze młodzieży, a przy pomocy praktycznych narzędzi rozważmy, jak najlepiej wpisać w nie bibliotekę i czytelnictwo. 

Odczarujemy social media, by korzystać z nich, nie tylko na potrzeby promocji, ale także diagnozowania potrzeb i budowania relacji z młodzieżowymi odbiorcami. Stworzymy proste, a efektywne narzędzia badawcze, nauczymy się je w łatwy sposób modyfikować, ale przede wszystkim: interpretować. 

Znając wyniki badań, próbując też zainicjować swoje pierwsze kroki badawcze, przyjrzymy się krytycznie zasobom biblioteki, ale także jej przestrzeni. Przy pomocy kilku ćwiczeń spróbujemy popatrzeć na nie krytycznie, cały czas zastanawiając się nad tym, jak je wykorzystać najlepiej w pracy z młodzieżą. 

Justyna Gorgoń - absolwentka kulturoznawstwa i socjologii. Całe swoje życie zawodowe spędziła w sektorze kultury, poznając go z wielu perspektyw: administracyjnej - jako pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządowej  - pracując w miejskim muzeum i pozarządowej - współpracując z kilkoma organizacjami: głównie badawczymi, ale też takimi, które wspomagają działania mniejszości narodowych w Polsce. Pisała i oceniała wnioski, konstruowała programy dotacyjne, brała udział w badaniach społecznych - wszystko w ramach poszerzania wiedzy i rozbudzania ciekawości. Dodatkowo, nauczyła się strategicznego planowania, a także skutecznego wykorzystania działań marketingowych w kulturze. 

Przekonana, że najpierw warto diagnozować i badać, potem planować i - w efekcie, oczywiście - realizować. 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Grafika 1: Szkolenia dla bibliotekarzy

Zobacz także:

Magia i czary na Pomorzu

Magia i czary na Pomorzu

#lęborskie czwartki ponownie zapraszają. Tym razem będzie o czarownicach, magii, ludowych przypowieściach i zwyczajach na ziemi lęborskiej....
Akcja "Lębork czyta o zwierzętach"

Akcja "Lębork czyta o zwierzętach"

Dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w akcji "Lębork czyta o zwierzętach".
Projekt Drzewo

Projekt Drzewo

Ponownie zapraszamy do wspólnego działania, kolejne drzewo czeka na ozdobienie :)
O matko! - Spotkanie z Renatą Suchodolską, autorką książki

O matko! - Spotkanie z Renatą Suchodolską, autorką książki

Książkę z dedykacją i autografem polecamy szczególnie na prezent. Będzie można ją zakupić w promocyjnie cenie za 30 zł.