25 kwietnia o godz. 18.00
klub biblioteki
spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem
Podróżnik i pisarz, niekwestionowany król sztuki przetrwania będzie gościł w bibliotece na zaproszenie Dariusza Groszewskiego i 33 Alternatywnej Drużyny Starszej Harcerskiej Wapniaki im. Szkoły Przetrwania i Przygody Jacka Pałkiewicza w Leśnicach, a spotkanie dofinansowało Farm Frites Poland SA.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na spotkanie obowiązują wejściówki! Jeżeli z przyczyn losowych, ktoś nie będzie mógł przyjść na spotkanie, prosimy o zwrot wejściówki, aby inni mogli skorzystać!
Pokazy surwiwalowe 16.00 - 17. 30
klub biblioteki, podwórko
Zapraszamy wszystkich pasjonatów surwiwalu, rodziny z dziećmi oraz zainteresowanych spotkaniem z Jackiem Pałkiewiczem. Atrakcje zostaną przygotowane przez OSR w Lęborku oraz harcerzy z Hufca ZHP w Lęborku. Będzie możliwość indywidualnie porozmawiać z Jackiem Pałkiewiczem, zdobyć autograf czy zakupić książkę.
Jacek Pałkiewicz: reporter, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od prawie pół wieku przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. W 1975 r. pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości. Dwa lata pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, potem pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów. Od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami. W 1994 r. dotarł w Górnym Orinoko do Janomami nie utrzymujących kontaktu z zachodnią cywilizacją. Uczył kosmonautów strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Podobne zajęcia prowadził w cyklu pozarządowego programu dla jednostek antyterrorystycznych, w którym obok innych krajów uczestniczyli oficerowie Gromu, Policji i Straży Granicznej. Szkoli kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia. ”Jeśli ktoś nie musiał zmierzyć się z własną słabością, aby ją przezwyciężyć, to nie może twierdzić, że jest silny”, napisał kiedyś Jacek Pałkiewicz.