O dyskusyjnych klubach książki

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Działają w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu czytamy”, promującego czytelnictwo.

Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) w Polsce powstały jako odpowiednik bardzo popularnych grup czytelniczych (reading groups) istniejących w Wielkiej Brytanii. Sama idea zrodziła się jeszcze w 1926 roku i po dziś dzień w ramach programu: Faces & Places popularyzowana jest na wyspie.

 

W Lęborku działają trzy grupy klubu książki -  dla dzieci (od 2016), młodzieżowa (od 2013) i dla dorosłych, z dłuższym stażem, bo działająca od 2010 roku. Uczestnicy spotykają się raz w miesiącu, aby porozmawiać nie tylko o książkach. Jak wybieramy lektury? Członkowie klubu i moderator proponują interesujące książki, które stają się następnie lekturą wszystkich uczestników. Klubowicze piszą także recenzje i oceniają przeczytane książki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku