Pilotażowe działania promocyjne

 Działania promocyjne projektu skupiało się na zachęcaniu dzieci i ich rodziców do korzystania z oferty biblioteki. Największy rozmach miała akcja "Mamo, tato zapisz mnie do biblioteki", w ramach której wszystkie dzieci do lat 5 zapisywane do lęborskiej placówki otrzymywały drobne upominki.

Mali czytelnicy już korzystający z naszych zbiorów uczestniczyli w konkursie na najaktywniejszego czytelnika "Łasuch książkowy"
Nowatorskim pomysłem, nie spotykanym dotychczas w Polsce było przekazywanie materiałów promujących bibliotekę i czytelnictwo rodzicom rejestrującym narodziny dziecka w lęborskim Urzędzie Stanu Cywilnego. 
Przygotowaliśmy zestawy promocyjne zawierające m.in. ulotki o ofercie biblioteki, zestawy literatury do czytania maluszkom, bibliografię lektur dla rodziców "Jak mądrze wychowywać dziecko", gadżety reklamowe. Materiały te rozdawane były przez bibliotekarzy i wolontariuszy. Prawdziwym hitem w promocji projektu okazały się stroje-maskotki Kubusia Puchatka i Tygryska oraz stroje elfów i kaunów. Barwne postacie widać było z daleka na ulicach Lęborka, a wśród dzieci i rodziców budziły sympatię i zaciekawienie. Z tymi strojami pojechaliśmy także do Kowna gdzie w trakcie plenerowej imprezy Święto Książki dziecięcej promowały Lębork, naszą bibliotekę i czytelnictwo.

Miłym i atrakcyjnym upominkiem dla naszych milusińskich była dwudniowa impreza plenerowa pod nazwą "Kolorowe podwórka".
W Dniu Dziecka, na placu "przy żabkach" rozstawiliśmy namiot Smoka Obiboka, w którym przygotowaliśmy dla dzieci gry, zabawy, konkursy i prezenty. Nie zabrakło Kubusia Puchatka i Tygryska oraz barwnych elfów i klaunów, którzy prowadzili zajęcia. Obok na scenie występowały zespoły muzyczne i taneczne. Było kolorowo i radośnie. Największym powodzeniem wśród maluchów cieszył się bajkowy makijaż twarzy.
Podobna formułę miała impreza zorganizowana 17 czerwca w Parku Michalskiego. Pogoda dopisała i rodzice z dziećmi zjawili się tłumnie, przyszły także dzieci z lęborskich przedszkoli. Była chwila czasu, aby podziękować nauczycielkom z przedszkoli za prowadzenie punktów bibliotecznych i wspieranie nas w promowaniu czytelnictwa.
Na zakończenie imprezy, wspólnie z dziećmi  posadziliśmy drzewko, które otrzymało imię Kubusia Puchatka. Liczymy, że w przyszłym roku drzewko pięknie zakwitnie naszym dzieciom.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku