Projekt "Mamo tato, zapisz mnie do biblioteki"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku w 2010 r. zrealizowała dwa projekty adresowane do dzieci w wieku 0-7 lat i ich rodziców.

Projekty otrzymały wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Funduszu Małych Grantów Transgranicznych i Międzyregionalnych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wielu rodziców nie znajduje czasu ani motywacji, by dzieciom czytać. Tymczasem naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku uczy języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań. Wspólne czytanie stymuluje umysł dziecka i pozwala mu zrozumieć siebie i świat. Chodzi tu zresztą nie tylko o kolejną przeczytaną książkę, ale o wspólnie spędzony czas, budowanie więzi i zaufania.

Lektury dla dzieci: Lektury dla dzieci 1 Lektury dla dzieci 2

Lektury dla rodziców: Lektury dla rodziców 1 Lektury dla rodziców 2

Poprzez realizację projektu chcieliśmy uświadomić rodzicom, że czytać można i trzeba swoim pociechom już od najmłodszych lat, a biblioteka jest miejscem, w którym można znaleźć nie tylko interesujące książki, ale także przyjemnie i twórczo spędzić czas.

Dlatego:

- każdy wtorek o godz. 11.30 odbywały się zajęcia integracyjne w formie Poranków z Kubusiem Puchatkiem, to działanie jest kontynuowanene także obecnie i serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców do udziału,
- odbył się konkurs recytatorski dla maluszków „O złotą różdżkę Dobrej Wróżki” ,
- przeprowadziliśmy spotkania z autorami dla dzieci, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Agatą Półtorak,
- odbyły się zajęcia dla rodziców obejmujące prelekcje z zakresu psychologii i pedagogiki okresu przedszkolnego; rady i wskazówki na temat pierwszych kontaktów dziecka z książką i biblioteką; zajęcia praktyczne „co i jak czytać i opowiadać małym dzieciom”; propozycje zabaw z książką na różne okazje.
- zorganizowaliśmy imprezę plenerową Kolorowe podwórka w dniach 31 maja (park im.J.Michalskiego) i 16 czerwca (ul.Staromiejska, przy „żabkach”),
- odbył się konkurs „Łasuch książkowy” na najaktywniejszego małego czytelnika,
- w prawie wszystkich lęborskich przedszkolach nasza placówka zorganizowała punkty biblioteczne., gdzie dzieci mogą wypożyczać książeczki,
- powstał Kalendarz Literacki dla dzieci, który zawiera propozycje lektur, przypominał o ważnych dniach dla maluszków, a zilustrowany został fotografiami dzieci uczestniczących w projekcie z ich ulubionymi książeczkami.
- wszystkie dzieci w wieku do 5 lat zapisane do biblioteki otrzymały atrakcyjne upominki, a najmłodsi lęborczanie rejestrowani w naszym Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymali tzw. „Wyprawkę Biblioteczną” na dobry początek przygody z książką.
Swoją wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu działań adresowanych do najmłodszych klientów bibliotek dzieliliśmy się z bibliotekarzami z Litwy, którzy są partnerami w projekcie. I w dniach 12 do 17 kwietnia gościliśmy grupę litewską podczas warsztatów "Od czytania do działania - biblioteka miejscem wspierania rozwoju dziecka w wieku 0-7 lat". Natomiast lęborscy bibliotekarze na zajęcia warsztatowe i udział w Tygodniu Książki Dziecięcej w Kownie wyjechali od 17 do 22 maja.

Poniżej prezentujemy opis poszczególnych działań i uzyskane efekty.