Pół tuzinka informacji na temat Rusinka

PÓŁ TUZINKA

INFORMACJI NA TEMAT RUSINKA

1. Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie.

2. Autor książek dla dzieci i dorosłych, wierszyków, scenariuszy radiowych i telewizyjnych oraz tekstów piosenek.

3. Przetłumaczył wiele książek m.in. Nowe przygody Kubusia Puchatka i wcześniejsze części Kubusia Puchatka, Gruffalo, Fistaszki, Otto, Paddingtona.

4. Sekretarz Wisławy Szymborskiej.

5. Wykładowca teorii literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim.

6. Prywatnie Rusinek jest mężem Barbary Rusinek. Ma dwójkę dzieci – starszą Natalię i młodszego Kubę. Siostra Michała Joanna Rusinek jest ilustratorką części jego książek.

Wierszyki domowe KSIĄŻKA ROKU 2012

Każdy zakątek domu
              potrafi po kryjomu
              pobudzić najwyraźniej
              dziecięcą wyobraźnię…

(Biblioteka, Michał Rusinek)

Michał Rusinek pobudza wyobraźnię swoich czytelników w nietuzinkowym tomiku Wierszyki domowe.Zaprasza nas do każdego zakamarku domu pełnego dziwnych przedmiotów.

przedstawiają sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka, które najlepiej określił Wojciech Mann:

TO DOBRZE, ŻE PISZE PAN MICHAŁ RUSINEK –

ON Z DRZWI, PROGÓW, SZAFEK, GARAŻY I SKRZYNEK

(NA LISTY, NARZĘDZIA, NASTURCJE CZY FREZJE) –

POTRAFI PRAWDZIWĄ WYKRZESAĆ POEZJĘ.

Michał Rusinek wychodzi poza utarte schematy. Ożywia przedmioty i jako wielbiciel wszelkich zabaw słownych, komponuje śmieszne, pełne fantazji krótkie formy poetyckie. Rusinek pisze interesująco nawet o kocyku, pralce, dywaniku a to sztuka, żeby takimi z pozoru zwykłymi tematami zaciekawić czytelnika.

WIERSZE DLA DZIECI MICHAŁA RUSINKA

Kontynuacja Wierszyków domowychzawiera utwory oparte na życiorysach członków rodziny autora.

Nowe wydanie  Jak robić przekręty. Poradnik dla dziecioraz Jak przeklinać. Poradnik dla dzieci z 10 niepublikowanymi wierszykami.

Wierszowany bestiariusz Michała Rusinka ze znakomitymi ilustracjami Daniela de Latour poruszy wyobraźnię i młodszych i starszych. Pojawią się w nim też stworzenia dotychczas światu nieznane jak chociażby… rusinki.

PROZA DLA DZIECI MICHAŁA RUSINKA

Magia retoryki dla najmłodszych, czyli poradnik jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem itp.

Próba opowiedzenia dzieciom o wojnie widzianej oczyma dorastającego chłopca.

Przewodniczką po Belwederze jest wiewiórka z Parku Łazienkowskiego, która zna wiele ciekawych historii i chętnie opowiada, co ważnego wydarzyło się w belwederskich salach.

Po pałacowych zakątkach oprowadza kamienny lew z pomnika Józefa Poniatowskiego. Warto posłuchać jego wielu ciekawych opowieści i poznać sekrety Pałacu, którego od dawna strzeże.

SEKRETARZ WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

Michał Rusinek został sekretarzem wkrótce po otrzymaniu przez poetkę nagrody Nobla i był nim do jej śmierci. W 2016 roku wydał książkę Nic zwyczajnegoO Wisławie Szymborskiej.

Rusinek jako uczeń damy polskiej poezji (W. Szymborskiej) – pisze drobiazgowo podobnie jak ona. Tworzy serdecznie, mądrze, z wielką uwagą patrzy na każdy drobiażdżek.Uwielbia zabawy słowne, a jego fantazja nie zna granic.

NOWE PRZYGODY KUBUSIA PUCHATKA

Michał Rusinek przetłumaczył Nowe przygody Kubusia Puchatka, które powstały na 90 urodziny misia. Tłumaczem Milne’a został przez przypadek. Kiedy Wisława Szymborska odmówiła tłumaczenia wierszy Milne’a, propozycja trafiła do Michała Rusinka, który przyznaje, że było to jedno z najwspanialszych zleceń przekładowych w jego życiu.

Nowe przygody Kubusia Puchatka w porównaniu z oryginałem w dużo większym stopniu oparte są na żartach językowych, które z założenia są nieprzetłumaczalne. Michał Rusinek więc musiał je wymyślić na nowo, np.„wymarłe i mityczne” smoki, w puchatkowej wersji zrobiły się „wytyczne i mimarłe”.

Co jeszcze wyróżnia Nowe przygody Kubusia Puchatka, to fakt, ze pojawia się nowa postać – Pingwinek.

Autor: Emilia Wenta