Majowe wędrówki małego czytelnika

 Opracowanie: Kazimiera Nowicka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kartuzach


Majowe wędrówki małego czytelnika
Zajęcia czytelnicze dla dzieci


Uczestnicy. Zorganizowane grupy dzieci w wieku od 4 do 7lat 

Główny cel zajęć. Zainteresowanie dzieci obcowaniem z książką oraz zachęcenie ich do korzystania z biblioteki. Ponadto upowszechnianie czytelnictwa jako formy zabawowej dla najmłodszych, rozwijanie inwencji twórczej dzieci. 

Czas trwania. Dla grup dzieci młodszych około 30 minut. Dla dzieci 7- letnich godzina lekcyjna tj. ok. 45 min 

Materiały pomocnicze: 
- płyta CD z piosenkami dla dzieci z książki „Rozśpiewany świat”, odtwarzacz płyt; - rekwizyty potrzebne do zabawy „Na pisklaczka”: żółte papierowe kulki w formie jajek, kosz tzw. kobiałka, kosz z siankiem i sztucznymi pisklaczkami; 
- tablica korkowa z umieszczonymi na niej obrazkami dotyczącymi jednej historii o tematyce wiosennej; - książki przewodnie: Wolf T. „Pi – Pi odważny kurczaczek”, „Bajki o niesfornych zwierzątkach”, „ Franklin i książka z biblioteki”; - wystawka książek dla najmłodszych, między innymi interaktywnych np. z cyklu Wesołe dźwięki - „Wiejska zagroda” itp.

Program
• Przywitanie dzieci piosenką „Dziwna zagroda” (z w /w płyty CD) jako zapowiedź tematu zajęć. Dzieci wygodnie rozsiadają się na dywanie.
• Rozmowa z dziećmi w luźnej formie pytań, zagadek dotyczących majowych klimatów. Na podsumowanie wspomnienie o święcie biblioteki i książek, które w tym czasie szczególnie „tęsknią” za dziećmi.
• Prezentacja wystawy książek pt. „Czytaj i baw się”.
• Zabawa „Na pisklaczka”. 
Grupę dzielimy na dwie drużyny. W przypadku dzieci najmłodszych o równej liczbie uczestników. Starsze dzieci z podziałem dziewczynki – pisklaczki kurki, chłopcy- pisklaczki koguciki. Dzieci wybierają z kosza po jednym „jajku”. Zadaniem uczestników jest wrzucenie” jajka” do odległego kosza z pisklaczkami tak, aby rzut był trafiony, inaczej jajko zbije się, a grupa traci pisklę. W grupie dzieci starszych o wygranej decyduje nie liczba „jajek” w koszu, ale uczestników trafionych rzutów. W tej grupie przegrani kucają na dywanie np. smutne kurki , zwycięskie koguciki tańczą wokół wykonując umowne gesty - wskazane gdakanie i pianie jedno smutne drugie radosne.
• Poczęstunek - dzieci częstujemy cukierkami w kolejności - wygrani pierwsi. W starszej grupie dziękujemy dodatkowo za aktorską zabawę. Dzieci wracają do siadu na dywanie.
• Pora na „głośne czytanie”. Dla dzieci młodszych z wystawy wybieramy książkę Pi – Pi odważny kurczak , dla starszych bajkę z książki Bajki o niesfornych zwierzątkach.
• Dla maluchów „Dowolne czytanie na dywanie” – oglądanie książek (muzyka) i jest to ostatni punkt programu. 
Dzieci starsze zapraszamy do zabawy literackiej „I ty możesz zostać pisarzem”. 
Zabawa polega na wymyśleniu treści do przedstawionych ilustracji na tablicy. Można się umówić ,że każdy rysunek to jeden rozdział książki, oczywiście nie może zabraknąć tytułu książki.
• Zanim zaprosimy dzieci do Dowolnego czytania na dywanie, proponujemy opiekunom grupy wypożyczenie książki „Franklin i książka z biblioteki”, bądź książkę darujemy przedszkolnej placówce, celem zachęty do odwiedzin biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku