Dorota Gellner i jej czarodziejski świat

Dorota Gellner urodziła się w Warszawie 11 lutego1961r., artystka tworząca głównie dla dzieci. Poetka, prozaik, autorka wielu książek dla dzieci, słuchowisk, bajek muzycznych i sztuki dla Teatru Lalek GULIWER. Napisała ponad sto tekstów piosenek dla najmłodszych, wśród których są takie przeboje jak Zuzia - lalka nieduża, Ogórek wąsaty, A ja rosnę czy, Duszki, duszki. Debiutowała w Świerszczyku, współpracowała z Misiem, Płomyczkiem, Ciuchcią, Pentliczkiem, radiem - autorka licznych słuchowisk radiowych oraz bajek muzycznych.

Współpracowała również z telewizją - autorka programów telewizyjnych m.in. Tęczowa bajeczka. Od debiutu (Mysia wyprawa, 1985) opublikowała blisko pięćdziesiąt książeczek dla najmłodszych m.in. Bajeczki z miasteczka, Ptaki, Czekoladki dla sąsiadki, Czarodziejski świat, Noc i inne historyjki.

Za książkę Dorota Gellner Dzieciom otrzymała w 1999 r. Nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego – ustanowiona w 1994 roku nagroda dla polskiego autora za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną w roku poprzedzającym konkurs. Jest przyznawana corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. Laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka. Nagradzany jest zarówno autor, jak i jego dzieło.

W 2005 r. otrzymała Order Uśmiechu.

Przyznawanie odznaczenia Order Uśmiechu – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko – przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu mieszczącą się w Warszawie, której sekretariat znajduje się w Świdnicy. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić.

Order przyznawany jest dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Historycznie było to pierwszego dnia wiosny i ostatniego dnia lata.

Kawalerami Orderu Uśmiechu jest obecnie 903 osób z przeszło 45 krajów świata.

Dorota Gellner w 2009 r. otrzymała II miejsce w Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej za książkę Gryzmoł, wydaną przez Wydawnictwo Bajka z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło. Książkę tą w tym samym roku wpisano na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej mieszczącego się w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy.