Czym jest teatrzyk obrazkowy Kamishibai?

Teatr obrazkowy

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem (37x27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

Kamishibai jest używany z powodzeniem podczas zajęć edukacyjnych i spotkań z dziećmi w naszej bibliotece.

Kartonowe plansze opowiadają historię, każda ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania. Na przedniej stronie karty odwróconej w stronę publiczności widnieje ilustracja, tył karty zawiera tekst, który czyta opowiadający oraz czarno-biały podgląd ilustracji, którą widzi publiczność. Tył parawanu jest bowiem pusty, tak aby osoba opowiadająca mogła czytać tekst. Parawan może stać na jakimkolwiek podwyższeniu czy stole na wysokości oczu widowni.

Karty z ilustracjami wślizguje się w okienko parawanu (jap. butai - scena) zamykanego i otwieranego z przodu przy pomocy dwóch lub trzech przysłon, które po otwarciu stanowią jego podpórki i zapewniają stabilność.

Parawan Kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. W przeciwieństwie do przewracanej kartki w książce, ilustracje Kamishibai pojawiają się przed odbiorcą, tworząc integralną całość. W zależności od opowiadanej fabuły zmiana ilustracji może być szybsza lub wolniejsza, ilustracja może być pokazywana dłużej, aby wzmocnić suspens lub można do niej powrócić kilkakrotnie. Różne tempo zmian ilustracji to charakterystyczna cecha Kamishibai, dająca wrażenie ruchu jak w animowanym filmie.

Przedstawienia Kamishibai stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną oraz są świetną formą zabawy w bibliotece, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie. Technika ta jest już od dawna stosowana między innymi w bibliotekach w Szwajcarii i Francji.