Czym jest czarny teatr ?

Czarny teatr (czes. černé divadlo) to rodzaj niemego widowiska scenicznego odgrywanego na ciemnej scenie z czarnymi kurtynami i z odpowiednim użyciem oświetlenia tworzącym grę światła i cienia. Ten rodzaj teatru, wywodzący się z Azji, współcześnie jest szczególnie popularny w Pradze, gdzie można go zobaczyć w wielu teatrach zarówno na dużej i małej scenie oraz w postaci „czarnej skrzynki”.

„Czarna skrzynka” posiadająca światło luminescencyjne bardzo popularna jest również w Niemczech i coraz większym zainteresowaniem cieszy się w Polsce. Czarny teatr w różnej postaci można znaleźć w wielu miejscach na całym świecie. Charakterystyczne dla czarnego teatru scenicznego jest stosowanie czarnych zasłon, zaciemnionej sceny, i światła UV, w połączeniu z kostiumami fluorescencyjnymi w celu stworzenia skomplikowanych złudzeń wizualnych. Technika czarnego teatru, w połączeniu z wyrazistym kunsztem tańca, pantomimy i akrobacji wykonawców, jest w stanie stworzyć niezwykłe spektakle. Staje się zabawą, surrealistyczną podróżą do świata mroku, w którym obiekty swobodnie unoszą się w przestrzeni. Tak wygląda oryginalny czarny teatr w Pradze. W czarnym teatrze wykorzystywany jest genialny, choć prosty, trik: główną rolę mogą odgrywać aktorzy ubrani na czarno, którzy na ciemnym tle są niewidoczni dla publiczności, a przedmioty w ich rękach swobodnie poruszają się w przestrzeni. Spektakle pełne pomysłów i szalonych sztuczek oferują wspaniałe doznania widzom wszystkich narodowości i pokoleń. W Pradze można odwiedzić kilka czarnych teatrów, które wystawiały swoje przedstawienia na całym świecie i wygrywały wiele międzynarodowych nagród, na przykład Teatr Metro, AllColours Theatre oraz Srnec Theatre. Praskie teatry osiągnęły w tej sztuce absolutne mistrzostwo.

W naszym kraju kilka teatrów również stosuje techniki czarnego teatru, m.in. Baj w Warszawie, najstarszy teatr lalkowy w Polsce założony w 1928 roku. Teatr stosuje różne formy i techniki lalkowe: tradycyjne polskie lalki na patyku, marionetki, maski, teatr "papierowy", "czarny teatr" z użyciem lalek typu Bunraku, a także łączy na scenie grę aktora z lalką.

HISTORIA CZARNEGO TEATRU

Czarny teatr prawdopodobnie narodził się w Chinach. Tamtejsi artyści używali świec do wykonywania pokazów sylwetek na białym płótnie (ekranie). Pod koniec XVI wieku technika ta dotarła do Japonii. Trzech mężczyzn ubranych w czarne ubrania manipulowało marionetką o wysokości 1.5m. W 1885 roku Max Auzinger - niemiecki aktor, odkrył „czarną skrzynkę”. Kiedyś, gdy kino i techniki filmowe były w powijakach, wielu artystów (wśród nich Malige George) używało techniki czarnego teatru, by przekazać obrazy, które mieli w swoich głowach. Nowoczesny czarny teatr powstał w 1950 roku, głównie za pośrednictwem francuskiego awangardowego malarza George'a Lafaille, który często nazywany jest "ojcem czarnego teatru". Wielu czeskich lalkarzy widziało jego występy w 1955 roku i szybko przyjęli tę technikę w ojczystym kraju. Pierwszy czarny teatr w Pradze został założony w 1959 roku przez Josefa Lamka i Hane Lamkova. Po wynalezieniu lampy ultrafioletowej, w czasie epoki "hippisowskiej" lat 60-tych i 70-tych, czarny teatr okazał się również modny wśród młodych ludzi, którzy szukali nowych sposobów – kolorów do wyrażenia "wolności". XXI wiek to czas szybkiego rozwoju technologii. Czarny teatr jest bardziej niż kiedykolwiek gotowy do pokazania nieograniczonych możliwości. Można pokazać wszystko to, co jesteśmy w stanie sobie wymarzyć. Wyobrażamy sobie, że zanurzamy się w świecie światła, magii i fantazji i przeżywamy to samemu.

Niech się dzieje.

CZARNY TEATR przynosi unikalne i ekscytujące doświadczenia.

Magiczna, absolutna ciemność rozprzestrzenia się i pochłania nas. Wszystko, co niemożliwe, staje się możliwe, a efekty optyczne przerastają nasze wyobrażenia. Historia, bajka, którą możesz przeżyć tuż przed oczami. Dzięki czarnemu teatrowi można podróżować przez ciemność, która w świecie czarnego teatru błyszczy. Magiczne istoty pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanie znikają.

CZARNY TEATR w naszej BIBLIOTECE

Show z czarnego światła teatru możesz również zobaczyć w naszej bibliotece. Od 2014 roku magiczna „czarna skrzynka” towarzyszy imprezom organizowanym dla dzieci i młodzieży, np. Dzień Misia, Mikołajki, Noc w Bibliotece lub podczas zajęć edukacyjnych. Zapraszamy na wycieczkę do naszego świata magii i cudów. 

Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku