Rozpoczynamy realizację projektu: "Mamo, tato, zabierz mnie do biblioteki"

Artykuły Konspekty zająć dla maluchów Smoki, książki i my

Opracowanie: Emilia Wenta, Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku

Smoki, książki i  my.
Konspekt zajęć dla dzieci przedszkolnych.

Cele:
-    uczestnicy uważnie słuchają czytanego tekstu,
-    potrafią odpowiadać na zadawane pytania,
-    pobudzanie i rozwijanie twórczej wyobraźni i aktywności uczestników,
-    kształtowanie zdolności wczuwania się w rolę bohatera,
-    prawidłowo wykonują polecenia.
Metody:
-     słowne – przeczytanie bajki,
-     oglądowe – prezentacja książek,
-     praktyczne – zapoznanie się ze zbiorami biblioteki,
-     ruchowe

Środki dydaktyczne:
-     tekst, pt. „Bajka o smoku” (załącznik 1)
-     arkusze do pomiaru nastroju (uśmiechnięta buzia , w średnim nastroju :I , smutna ),
-    kolorowe bilety dla dzieci w celu podzielenia na grupy,
-        kolorowy tunel,
-    książki,
-    maskotka,
-    piłeczka jeżyk

Formy:
-     grupowa – wszyscy słuchają czytanego tekstu,
-     indywidualna – każde dziecko dopowiada zdanie „Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się najbardziej…”

Przebieg zajęć:

A. Część wstępna

1. Powitanie:
wprowadzenie dzieci do Działu dla Dzieci, zaprezentowanie formy pracy z najmłodszymi czytelnikami, w kilku słowach omówienie reguł zapisu do biblioteki i korzystania z wypożyczeń oraz innych atrakcji proponowanych przez bibliotekę.
2. Prośba:
ustawcie się pod jedną z tablic (pomiar nastrojów).
3. Podział na grupy:
dzieci otrzymują kolorowe bileciki i przechodzą przez kolorowy tunel animacyjny do „Świata Bajek” i siadają w rozsypce na podłodze.

B. Część główna

1.    Prezentacja najciekawszych książek dla najmłodszych( książki z magnesami, z
Puzzlami, do kąpieli itp.)
2    Bajka o smoku z podziałem na role:
Żółci to królowie
Różowi to królewny
Zieloni to smoki
Niebiescy to rycerze
Na 4 słowa kluczowe ( król, królewna , smok , rycerze)odpowiednie dzieci wstają i pokazują charakterystyczny gest np. królowie zdejmują koronę i się kłaniają, rycerze wyjmują szablę , królewny machają rączką a smoki machają skrzydłami. Na koniec zbieramy bileciki do koszyka!
3. Zabawa z książka
Prowadzący wybiera 5 osób , które kładą na głowę książkę i starają się jak najdłużej ją utrzymać.
4. Zabawa z dużymi książkami.
Przez przygotowany wcześniej labirynt z dużych książek trzeba dotrzeć do maskotki, z zawiązanymi oczami, przy pomocy wskazówek wyznaczonej osoby.
5. Zabawa z tunelem animacyjnym.
Osoba . która znalazła maskotkę w poprzedniej zabawie wchodzi pierwsza do tunelu , zostawia ją w tunelu , kolejna osoba wchodzi i odnajduje zabawkę.
6. Czarodziejska książeczka.
Prowadząca ‘zamienia w czarodziejski sposób’ książeczkę w mysz , dzieci przekazują książeczkę – myszkę każdemu po okręgu.
Wyrażamy uczucie związane z tą zamianą. W trakcie przekazywania można
książkę zaczarować w coś innego np. pieska, kotka itp.
7. Worek ze skarbami (tunel animacyjny)
W worku wkładamy małe książeczki z ulubionymi zwierzęcymi postaciami. Pytamy się dzieci: książka lub jej główny bohater , jak się nazywa , jakiego jest koloru? Następnie prosimy dzieci o położenie tej książki na polu tunelu tego samego koloru.
8. Pytania do grupy.
Czy książką można się bawić?
Czy będziecie przychodzić do nas po czarodziejskie książki?

C. Zakończenie

1. Ewaluacja:
uczestnicy podają sobie piłeczkę - jeżyka i kończą zdanie: "Na dzisiejszych zajęciach podobało mi się najbardziej..."
2. Ponowny pomiar nastrojów:
ustawicie się pod odpowiednimi znakami, które oddadzą wasz nastrój w tym momencie
3. Pożegnanie uczestników zajęć.

Załącznik 1:

Bajka o smoku
Dawno , dawno temu za górami, za lasami, za siedmioma morzami na wysokiej górze stał zamek , którego wieża sięgała , niemal chmur. Był bardzo niedostępny , a ogromne mury ukrywały toczące się tam życie. Dlatego też króla nie odwiedzało zbyt wielu gości. Wystarczała mu obecność królewny-półsieroty , dworzan, rycerzy i wścibskiego smoka. Smok ten słynął w całym królestwie z tego , że dymił przez całe dnie. Próbowano na różne sposoby uspokoić tego nicponia , ale król stracił sporą część skarbca , rycerze cierpliwość, królewna radość życia, a smok -nic nie stracił i dymił dalej.
Aż w końcu król zwołał naradę , na którą zaprosił królewnę , rycerzy , dworzan ...I smok chciał wejść nieproszony , na szczęście udało się zamknąć przed nim drzwi sali tronowej. Po burzliwych naradach król, królewna, rycerze i reszta uradzili, by smoka zjeść na najbliższy obiad. Pomysł może i ciekawy, tylko czy w państwie znajdzie się ktoś , kto potrafi złapać smoka? No, oczywiście znaleźli się śmiałkowie , kto nie chciałby pozostałości po skarbcu króla , ręki królewny i armii dobrych rycerzy. Niestety , szczęście im nie dopisywało. Król wysłał więc heroldów z wieścią do państw sąsiednich
Pewnego kwietniowego popołudnia król, królewna, rycerze, a nawet smok stanęli przed zamkiem niezwykle zdziwieni. Otóż drogą jechał chłopak - nie rycerz, nie rolnik, nie królewicz- po prostu chłopak i wiózł na wozie coś przykrytego szmatą... Pozdrowił króla, królewnę, rycerzy i skierował się do smoka. Przedstawił mu się i oznajmił, że ma dla niego prezent. Piotrek, bo tak było mu na imię, odkrył plandekę i oczom wszystkich ukazała się śliczna smoczyca zamknięta w klatce. Pierwsza krzyknęła królewna, uderzył się w czoło król, machali rękami rycerze, a smok., o mało nie zamienił się w słup soli i oczy zrobiły mu się wielkości arbuza. Widocznie smoczyca była piękna.
Pierwszy raz od niepamiętnych chwil (lat, wieków!) smok zapomniał kim jest, jaki jest, gdzie jest i NIE ZADYMIŁ! Szybko zaadoptowano jaskinie w której smoki znalazły idealne warunki, a rycerze przynieśli im słomę i jedzenie. Królewna zakochała się w chłopcu, król dał mu majątek i królewnę, a smok sprawił, że nigdy już temu królowi, królewnie, rycerzom, dworzanom i chłopcu nie zabrakło świeżego powietrza do końca istnienia królestwa. A smok? No cóż... przestał dymić, gdyż smoczyca nie lubiła przebywać w strefie dla ziejących. No tak... miłość zmusza do poświęceń.