Wystawa prac i promocja albumu

Grafika : Wystawa prac i promocja albumu

Zapraszamy na premierę albumu "Światło. Cień. Rysunki"

14 września 2018 r.

o godz. 18.00 do klubu biblioteki

Podczas spotkania będzie możliwość poznania autora, lęborskiego rysownika Bronisława Lisa, którego rysunki prezentowane były na wielu wernisażach – m.in. w Gdańsku czy Sopocie – wyselekcjonowane z ponad tysiąca stworzonych przez autora, opatrzone podpisami w języku polskim, angielskim i niemieckim, doczekały się twardej oprawy.

Album „Światło. Cień. Rysunki” można nabyć u autora, a także w Bibliotece Miejskiej.

Kilka słów o naszym gościu: Bronisław Lis urodził się 4 sierpnia 1947 r. w Gdańsku. Młodzieńcze lata spędził w Nowej Wsi Lęborskiej, dorosłe życie związał z Lęborkiem. Zafascynowany światłem impresjonistów rysownik samouk  – zaczął tworzyć dopiero po przejściu na emeryturę. Początkowe próby malarstwa olejnego, z których zachowało się ok. 80 obrazów, zamienił na rysunki ołówkiem. Ze szczególną pasją podchodzi do tematyki dawnej architektury i marynistyki. Artysta podjął trudną drogę dochodzenia do własnej artystycznej prawdy. Perfekcyjne odtwarzanie widzianego obrazu połączone z indywidualnym sposobem malunku światła i cienia stało się żmudną, lecz piękną drogą poznawania sztuki. Oprócz, wspomnianych już, obrazów olejnych, ma w swoim dorobku artystycznym około 1000 rysunków tematycznych i ponad 350 portretów. Jest autorem herbów Nowej Wsi Lęborskiej oraz Łęczyc, zilustrował kilka książek. Prace prezentował na wielu wystawach – w Gdańsku, Sopocie, Lęborku, Sulminie. Jego rysunki są chętnie wykorzystywane jako elementy dekoracyjne wnętrz galerii i mieszkań prywatnych. Nazwisko artysty znalazło się w szwajcarskiej encyklopedii „Who is who w Polsce”.