Wystawa Beksiński NIEZNANY

Wernisaż wystawy prac artysty Zdzisława Beksińskiego odbędzie się 22 września o godz.18.00. (wstęp wolny!)
Czekamy na wszystkich miłośników sztuki, malarstwa i fotografii w dniach 23 – 27 września w godz. 11-19 w Klubie biblioteki.

Wstęp 5 zł
Pokazy VR: 5 zł

Zapraszamy szczególnie grupy zorganizowane ze szkół ponadgimnazjalnych, które prosimy o wcześniejszy kontakt.
Kontakt: Aleksandra Werenczuk-Hinc
tel. 59 8622 307, e-mail: ko@biblioteka.lebork.pl

W programie:
- wystawa kilkudziesięciu prac artysty: fotografia, grafika komputerowa, fotomontaż
- wykłady multimedialne o artyście, filmy dokumentalne
- wirtualna rzeczywistość: dzięki okularom
„Samsung Gear” możemy odbyć wirtualny spacer inspirowany  obrazami Zdzisława Beksińskiego, absolutna technologiczna nowość!!!


Wystawa ukazuje mało znany dorobek artysty, obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960r., od fotografii malarskiej, w której artysta pokazuje swoją wrażliwość na piękno, poprzez fotografię quazzi reporterską, abstrakcyjną czy kreacyjną, gdzie wyraźnie zauważamy jego zacięcie reżyserskie (w końcu zawsze chciał reżyserować filmy), część fotograficzną wystawy kończy fotografia drastyczna oraz zestawy zdjęć, pozornie nie mające ze sobą związku, poprzez które Beksiński próbuje wciągnąć widza do wymyślonej przez siebie opowieści.

Kontynuacją tej formy pracy artystycznej są wykonane w latach 1997-2000 fotomontaże (prezentowane również na wystawie) wykonane przy pomocy technik komputerowych, które pozwalają artyście na kontynuację w dojrzałym już okresie działań twórczych, swojej młodzieńczej pasji, jaką niewątpliwie była fotografia. Na wystawie widzimy więc ciekawe pomysły na przetworzenie przy pomocy komputerowych programów rastrowych klasycznych tematów, takich jak sylwetka ludzka, twarz czy pejzaż.

Najciekawsza wydaje się jednak ta część wystawy, na której prezentowana jest grafika modyfikowana komputerowo. Widzimy tu znakomity warsztat artysty , ogrom pracy jaki wkładał w każde tworzone dzieło, ale też fantastyczny efekt przy stosunkowo prostych środkach wyrazu. Artysta porusza się bowiem bardzo oszczędnie w prezentowanych formach, uzyskując zadziwiające efekty. Należy też brać pod uwagę jego biegłość w posługiwaniu się narzędziem jakim był komputer, bo pamiętajmy że dzieła te powstają gdy Beksiński jest już po tzw. „70-tce”.

Dopełnienie wystawy stanowi pokaz „Beksiński VR”, w którym dzięki specjalnym goglom można rozpocząć kilkuminutową podróż po świecie obrazów Beksińskiego. Prezentacja, wykorzystuje gogle Samsung Gear VR oferując uczestnikom podróż poprzez świat inspirowany wybranymi obrazami Zdzisława Beksińskiego. Prezentacji towarzyszy muzyka oraz dźwięki, pogłębiające wrażenie przeniesienia do innej „przestrzeni”.

Wystawa oprócz wymiaru artystycznego posiada również walory edukacyjne, bowiem towarzyszą jej wykłady biograficzne poświęcone artyście, prowadzone przez Fundację Beksiński oraz pokazy kilku filmów dokumentalnych.

 

Zdzisław Beksiński (1929-2005) to jeden z najznakomitszych polskich artystów tworzących w XX w. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany realizmem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, w Niemczech, Włoszech, czy Japonii.

Grafika 1: Wystawa Beksiński NIEZNANY