Wiersze dla dzieci po kaszubsku

8 grudnia 2016 r., na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, Lębork odwiedzi Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko Pomorskiej w Wejherowie.

Tomasz Fopke to poeta tworzący w języku kaszubskim. Okazją do spotkania jest jego najnowszy zbiór wierszy dla dzieci  pt. „Czë mùcha mô jãzëk”. Tomik zawiera piękne ilustracje Joanny Koźlarskiej oraz audiobook, na którym wiersze czyta sam autor. Tematyka wierszy jest różnorodna, a przy ich wyborze autor korzystał z porad nauczycieli języka kaszubskiego z różnych części Kaszub. Tomik wydany został w ramach akcji społecznej „Kaszubskie bajania” przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

O godz. 9.30 Tomasz Fopke spotka się z dziećmi w Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej, a o 11.00 z dziećmi w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

A oto jeden z wierszyków:

Bómk

Dze mi zdżinął wczora bómk,
Com gò tak schòwóné miôł?!
Mòże jaczé krôsniã wzãło
I òb drogã so susało...?

Czemù sã ùsmiéwô Tónk
Czej sã pitóm, dze je bómk?
Mòże wié òn wiele- mało
Ò tim, co sã z bómkã stało...?

Niechże sobie tej gò wzął!
Niech na zdrowié wińdze mù!
Witro tatk mie kùpi za to
Kilo bómków, z szokòladą!

Grafika 1: Wiersze dla dzieci po kaszubsku