Zapraszamy 7 października o godz. 17:00 przed Ratusz Miejski w Lęborku, a zaraz potem do klubu biblioteki (wejście od podwórka).
Spotkanie z artystą rozpocznie odsłonięcie instalacji pod ratuszem miejskim

Poznacie państwo sztukę Tomasza Sobisza, która jest zazwyczaj eksploracją wątków tożsamości ukazanych ponad horyzontem czasu. Sobisz jest przekonany, że sztuka powstaje na horyzontach rozległych, w  przestrzeni która łączy  umarłych z żywymi, oraz żywych - z tymi, którzy się jeszcze nie narodzili…Potrzeba uprawiania sztuki oraz obcowanie z depozytariuszami przeszłości, poszukiwanie „genius loci” nieustannie ukazują rzeźbiarzowi człowieka, jego walkę, lęki i nadzieje w sposób ponadczasowy i uniwersalny.

O artyście: Prof. ASP dr hab. Tomasz Sobisz ur. w 1973 w Lęborku, syn Henryka i Marii z domu Stencel. Studiował na ASP w Gdańsku, dyplom otrzymał w 1998 roku. Obecnie pracuje w  Katedrze Rzeźby i jest kierownikiem pracowni Podstaw Rzeźby. W latach 2016-2020 był prodziekanem Wydziału  Rzeźby i Intermediów.

Dorobek rzeźbiarski prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.:-w 2011 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku-na indywidualnej wystawie „MEMORANDUM”, w Gdańsku - na indywidualnej wystawie „STABILE” w Gdańskiej Galerii Miejskiej w 2012 r. oraz na największej indywidualnej wystawie „BATTLEFIELD” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2015 r. Jego rzeźby znajdują się m.in.: w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII  Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii  Umiejętności w Krakowie,  w Watykanie, w Basilica  Sant’Andrea delle Fratte w Rzymie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na Jasnej Górze, w Wiedniu - w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Senacie RP  w Warszawie  w rodzinnym mieście Lęborku       i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dn. 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Grafika 1: WARRIOR | Tomasz Sobisz | odsłonięcie pomnika oraz spotkanie z artystą rzeźbiarzem