przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku


Menu


Sycylia między niebem, a morzem

 
godz. 18.00 klub biblioteki
spotkanie z Ewą Cichocką
dziennikarką, pisarką, podróżniczką
 
"Wyryłem na murze bliskim drogi mesyńskiej: Polak tu był. Kiedyś przyjdzie na to miejsce ktoś z Polski rodem i przeczyta, i rozraduje się w duszy!"
Zygmunt Krasiński

Moja Sycylia. Są miejsca, które przy pierwszym spotkaniu wydają się bliskie i znajome. Są takie, za którymi się tęskni i marzy o powrocie. Są wreszcie takie, które zapadają w pamięć na zawsze. Takim właśnie miejscem jest dla mnie Sycylia, którą znam, pamiętam i wspominam. Dlatego mogę ją określić przymiotnikiem moja i zaliczyć do ulubionych podróżniczych wspomnień - Ewa Cichocka wstęp do książki "Sycylia. Między niebem a morzem"

Ewa Cichocka: autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat. Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych. Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając wyspę wielokrotnie m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był), a także na lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Mitoraja. Jako autorka trasy po Sycylii - śladami polskich artystów zaprezentowała ją publicznie podczas gdyńskich KOLOSÓW.

 
SYCYLIA. MIĘDZY NIEBEM A MORZEM
To zbiór esejów i reportaży o Sycylii dziennikarki Ewy Karoliny Cichockiej. Niewątpliwą jego cechą jest nieustanny zachwyt Sycylią, którym autorka zaraża czytelnika. Barwny język i liczne ciekawostki z zakresu literatury, historii, mitologii i kulturowych powiązań Sycylii sprawia, że lektura staje się słoneczną, pasjonującą wyprawą. Unikalnym walorem książki są sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła we współczesną podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza czy Szymanowskiego oraz współczesnych polskich artystów, oczarowanych wyspą Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra. Ważną częścią publikacji są oryginalne fotografie (szczególnie zdjęcia Ewy Cichockiej i Magdy Pannert z wystawy rzeźb Igora Mitoraja w sycylijskim plenerze Agrigento). 
 
O godz. 13.00 odbędzie się również spotkanie dla dzieci z kl IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Lęborku. Tematem będą RYMOWANKI SYCYLIANKI czyli mity z Wyspy Słońca. Są to wierszyki oparte na mitach starożytnej Sycylii. Historyjki opowiadają o herosach, stworach i potworach dawnej Wielkiej Grecji z dowcipną, współczesną puentą. Ich autorkę zainspirowała podczas podróży na Wyspę sycylijska mitologia. 

 

 


Copyright © Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, Armii Krajowej 16, 84-300 Lębork