Jak z okładki

20 maja otwarcie wystawy „Jak z okładki”

godz. 16.00 – 18.00

miejsce: Piekarnia Cukiernia Janca, Plac Pokoju 2

Wystawa jest ogólnodostępna przez miesiąc, wystarczy zajrzeć w okna piekarni, nie trzeba nawet wchodzić do środka.

20 maja 2021 r. odbył się wernisaż wystawy o nazwie „Jak z okładki”. Na wystawę składa się trzynaście fotografii, które są interpretacją wybranych okładek książek, prezentujących głównie portret kobiecy. Zdjęcia zostały przygotowane przez Lęborski Klub Fotograficzny, nad artystyczną oprawą pracowała wizażystka Gosia Bulman oraz stylistka Aleksandra Werenczuk-Hinc. W rolę modelek wcieliły się bibliotekarki z lęborskiej biblioteki. Podsumowaniem wystawy będzie kalendarz na 2022 r. wydany przez lęborską bibliotekę.

Wystawa ma być również inspiracją dla czytelników do tworzenia własnych fotografii i odniesień do czytanych i lubianych książek. W przyszłym roku odbędzie się kontynuacja projektu, do którego zapraszamy sympatyków biblioteki.

Do sesji zostały wykorzystane następujące książki, do których lektury serdecznie zapraszamy. Oprócz walorów estetycznych wybrane książki niosą ze sobą również piękną treść.

Opisy książek pochodzą z portalu Lubimy czytać

1. „Czuła przewodniczka” Natalia de Barbaro.

CYTAT: „Nie chodzi o to , żeby się starać zasłużyć na swoją miłość i życzliwość, chodzi o to żeby umieć naprawdę się sobie pokłonić.”

Wszystko otwiera się i zamyka w każdej chwili.”

Książka znanej psycholożki i felietonistki magazynu „Wysokie obcasy” opowiada o tym jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości. Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości. „Czuła przewodniczka” jest zilustrowana kolażami wybitnej artystki młodego pokolenia Anety Klejnowskiej.

2. „Bramy raju” Melissa de la Cruz.

CYTAT: „Mówiło się, że ci, którzy nie uczą się historii, są skazani na powtarzanie jej błędów.

„Czasem miłość polega na tym, by pozwolić komuś odejść.”

Ostatni tom bestsellerowej serii “Błękitnokrwiści”. Melissa de la Cruz ma zdolność do tworzenia bohaterów, których nie da się nie lubić i nawet "czarne charaktery" wzbudzają sympatię czytelnika. Każdy z bohaterów powieści ma charakter. Nie są wyidealizowani, popełniają błędy i ulegają słabościom. Książkę polecić warto wszystkim, którzy mają ochotę na interesującą, pełną zagadek, fantastyczną przygodę. Na wycieczkę do świata, w którym nie ma łatwych wyborów, a każda decyzja niesie olbrzymie konsekwencje. Do rzeczywistości, w której młodzi ludzie muszą walczyć nie tylko o swoje uczucia, ale też o przetrwanie świata, jaki znamy.

 

3. „Twarz rzeźbi emocje. O sztuce czytania z twarzy.” Alfred J. Bierach.

Twarz pozwala rozpoznać człowieka. Uważa się, iż z jej wyrazu można
odczytać cechy osobowości, jednak nie na podstawie kształtu nosa, czoła,
warg, uszu i brody. Pojedyncze znaki informują nas bowiem o stanie
duchowym i psychicznym jednostki, zaistniałym w czasie prowadzenia
obserwacji. Znany psycholog, dr Alfred Bierach, prezentuje w swojej publikacji niezbędną wiedzę i praktyczne wskazówki konieczne do zdobycia umiejętności czytania z
twarzy i klasyfikowania osobowości innych ludzi. Jest to sztuka
wymagająca treningu, którą jednak można opanować łatwiej, niż się
powszechnie uważa.

 

4. „Gambit królowej” Walter Tevis.

CYTAT: „Jego zachowanie było takie samo jak jego gra w szachy: gładkie i proste z pozoru, lecz pod spodem podstępne i doprowadzające do szału.”

Pasja i miłość, która nas obezwładnia. To powód naszej słabości, ale i ratunek, pocieszenie, sens życia. Te wszystkie elementy wyznaczają ścieżkę, którą podążyła bohaterka książki. Gambit królowej to przepiękna książka o samotności i przyjaźni, rywalizacji i współpracy, zagubieniu i poszukiwaniu sensu życia.

5. „Face paint” Lisa Eldridge

CYTAT: „Ostatecznie nic nie czyni kobiety silniejszą niż dostęp do dobrego wykształcenia i wolność wyboru: nałożyć czerwoną szminkę i zrobić sobie smoky eye...czy też nie.”

Lisa Eldridge to światowej sławy makijażystka, rozchwytywana przez takie domy mody, jak Prada i Chloé. Wykonuje makijaż Kate Winslet, Keiry Knightley czy Emmy Watson. W książce odsłania przed nami sekrety kreowania wizerunku ikon mody od Audrey Hepburn po Madonnę i Amy Winehouse. Ta książka to niesamowite opowieści o ludziach, którzy z tworzenia piękna uczynili swoją życiową misję. O twórcach współczesnego przemysłu kosmetycznego, takich jak Helena Rubinstein, Max Factor, Elizabeth Arden czy Estée Lauder.


 

6. „To” Stephen King

CYTAT: „I choć wydaje ci się, że było źle i jest źle, nie oszukuj się - może być jeszcze gorzej.”

Czasami trzeba coś zrobić, nawet pomimo wiążącego się z tym ryzyka.”

„To” – jedna z najbardziej rozpoznawalnych książek mistrza grozy, dwukrotnie sfilmowana i ciesząca się wciąż niegasnącą sławą. „To” jest wspaniałym opisem relacji w grupie siedmiorga dzieciaków z niewielkiego amerykańskiego miasteczka. King z niezwykłą wnikliwością i drobiazgowością pisze o dorastaniu i głębokiej przyjaźni. Porusza przy tym różnorodną tematykę, zahaczając o przemoc domową, kwestie nadopiekuńczości rodziców, prześladowań w szkole czy rasizmu.

7. „Służąca” Alicja Sinicka

CYTAT: „Wiem, że na świecie nie ma sprawiedliwości, ale na pewno istnieje walka o nią.”

...w dzisiejszych czasach trzeba bardzo uważać na to, o czym się marzy.”

"Służąca" to wciągająca książka autorstwa jednej z najbardziej poczytnych polskich pisarek - Alicji Sinickiej. Jak możemy przeczytać w biogramie, autorka rozpoczęła podbój polskiego rynku literackiego serią "Oczy wilka". "Stażystka" to jej pierwsza książka napisana w gatunku domestic noir, czyli bliska kryminałowi. Ciekawostką jest to, że pisarka mieszka w Oławie, która często jest tłem jej powieści.

8. „Spojrzenie elfa” Katrin Lankers

CYTAT: „Miłość i logika są jak słońce i księżyc. Kiedy jedno wschodzi drugie zachodzi...”

Przecież to od ciebie zależy, co robisz z czasem.”

„Spojrzenie elfa” porusza wiele problemów nieobcych młodym ludziom – poszukiwanie własnej tożsamości, odrzucenie przez rówieśników, brak porozumienia z najbliższymi, marzenia o ideałach konfrontowane często z szarą rzeczywistością. A wszystko to podane jest w atrakcyjnej formie – okraszone sporą dozą magii i delikatną historią miłosną.

9. „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

CYTAT: „Ignorowanie to nie to samo, co ignorancja, taką postawę trzeba sobie wypracować.”

Lepiej" nigdy nie znaczy lepiej dla wszystkich - mówi. - Zawsze dla niektórych jest gorzej.”

Jest więcej niż jeden rodzaj wolności, powiedziała Ciotka Lidia. Wolność czegoś i wolność od czegoś.”

Opowieść podręcznej mówi o wersji świata gdzie kobietom odebrano wolę i sprowadzono je do roli posługiwaczek, robotnic i klaczy rozpłodowych. Podręczna przedstawiona w książce opowiada o swoim dawnym życiu, studiach, przyjaciółce, mężu, dziecku. Obecnie ma siedzieć cicho i spełniać swój obowiązek. Opowieść podręcznej, jako książka która została napisała w latach 80. zeszłego wieku jest bardzo aktualna, pokazuje, że w każdym świecie sztywne zasady, zaczynają gryźć i nawet rządzący chcą z niego uciec. Na podstawie powieści powstał serial.

10. „Zawsze będziemy mieli Paryż” Emma Beddington

CYTAT: „W wieku szesnastu lat zdecydowałam, kim będę, gdy dorosnę – Francuską.”

To opowieść o marzeniu z czasów dzieciństwa, o fascynacji nieznanym, aczkolwiek kuszącym i odważnym. To poszukiwanie swojej tożsamości i miejsca na świecie. A tak konkretnie to meandry życia pewnej kobiety, która musiała pokonać w swoim życiu niejeden zakręt, spalić most, by wreszcie znaleźć szczęście i przejrzeć na oczy. To słodko – gorzka autobiograficzna opowieść o żałobie, miłości do Paryża, rodziny, o tęsknocie za tym co minęło, za domem, za językiem, za prawdziwą sobą.

11. „Królowa mafii” Piotr Pytlakowski

Bohaterką książki jest Monika "Słowikowa" Banasiak, żona jednego z członków starego "Pruszkowa". Matka nastoletniego syna. Kolorowy ptak, jak o sobie mówi. I w końcu kobieta oskarżona o prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej. Niektórzy nazwali ją Królową Mafii. Jak było naprawdę dowiadujemy się z książki Piotra Pytlakowskiego, a dokładnie wywiadu Piotra z Moniką Banasiak.

12. Less Waste Agnieszka Bukowska

CYTAT: „Z wyrzucania na naprawianie, wykorzystywanie ponownie lub przekazywanie”

Marnujemy ponad 30% produkowanej na świecie żywności, a nasza planeta tonie w plastikowych odpadach. Co robić? Nie tracić czasu ani nadziei. LESS WASTE Polska podpowiada, jak podejmować małe kroki, aby oddalić ludzkość od ekologicznej katastrofy. Less Waste Polska podaje gotowe rozwiązania na tacy - w książce znajdziemy zestaw porad dla konsumentów, stworzony przez Jagnę Niedzielską - kucharkę i propagatorkę idei zero waste, autorkę książki „Bez resztek” oraz manual dla właścicieli gastronomii opracowany przez Krzysztofa Rzymana, właściciela zielonych warszawskich kawiarni STOR.

13. „Bajki robotów” Stanisław Lem

CYTAT: „(...) fakty bowiem to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie.”

(…) zabrakło głupców w całym Kosmosie, chociaż niektórzy mówią, że ich jeszcze sporo, a tylko drogi nie znają.”

Nauka nie zajmuje się takimi własnościami bytu, do których należy śmieszność. Nauka objaśnia świat, ale pogodzić się z nim może jedynie sztuka.”

Żyć to znaczy mieć przyszłość, która zamienia się w teraźniejszość.”

Zabawne, a jednocześnie podejmujące poważne tematy. Doskonale znane, a nieustannie zadziwiające oryginalnością. Wyjątkowe skrzyżowanie literatury science fiction z baśniową konwencją. "Bajki robotów", opublikowane po raz pierwszy w 1964 roku, należą do najchętniej czytanych utworów Stanisława Lema. Wydanie zostało wznowione z okazji Roku Lema, przypadającego w 2021 r. w setną rocznicy urodzin Autora.

Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki
Grafika 1: Jak z okładki

Zobacz także:

Łasuch biblioteczny

Łasuch biblioteczny

Wypożyczając książki, czasopisma, bajki, filmy oraz audiobooki i gry planszowe masz szansę zostać ŁASUCHEM BIBLIOTECZNYM i zdobyć nagrody....
Kup plakat z wystawy prac Salwadora Dali

Kup plakat z wystawy prac Salwadora Dali

Prezentacja plakatów w holu biblioteki. Cena plakatu to 25 zł.
Szkolenia dla bibliotekarzy

Szkolenia dla bibliotekarzy

Warsztaty dla bibliotekarzy wprowadzające w zagadnienia pracy z młodzieżą.