Surrealizm to ja - wystawa

Wystawa 36 nieznanych oryginalnych prac Salvadora Dali

„Surrealizm to ja”

21 – 26 października 2019 r.

Wernisaż wystawy
21 października, godz. 18.00, Klub biblioteki

Wstęp tylko z bezpłatnymi wejściówkami!

Bilety do nabycia w Wypożyczalni dla Dorosłych

Ceny biletów:
Dorośli - 20 zł
Uczniowie - emeryci, studenci: 15 zł
Rodzina - 53 zł (dwoje dorosłych i dziecko powyżej 7 lat), 13 zł za każde dziecko
Dzieci poniżej 7 roku życia - wstęp bezpłatny

Grupy szkolne (minimum 10 osób) – 13 zł, opiekun grupy – bezpłatnie
(Umawianie godzin i terminów grup z kuratorem wystawy: Aleksandrą Werenczuk-Hinc, tel. 598622307)

Godziny otwarcia:
codziennie 11.00 – 18.00
środa 8.00 – 15.00

sobota: 9.00 – 15.00

Po sukcesie wystawy na Łotwie, w Estonii, na Litwie, w Czechach, Grecji i na Słowacji oryginalne prace Salvadora Dali są obecnie w Polsce, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Lęborku.

Wystawa składa się z 36 oryginalnych prac Salvadora Dali, pochodzących z prywatnej kolekcji. Są to litografie stanowiące ilustracje do książki „Autobiografia Benvenuto Celliniego” oraz  ksylografie (drzeworyty) do baletu komicznego „Trójkątny kapelusz” Manuela de Falli.

Celem wystawy jest przybliżenie twórczości malarza, sposobu, w jaki materializuje swoje poglądy. Dali używa języka artystycznego - obrazów, które często przyjmują aspekt niematerialny, o wiele ważniejszy niż to, co widzimy. Ta łamigłówka i tajemnica przyciąga i zmusza do myślenia o podstawowych kwestiach życia. Kreatywność Dali polega raczej na „myśleniu” i  „wyobrażaniu” niż na „patrzeniu”.

Dziś Dali jest najwybitniejszym przedstawicielem surrealizmu w sztuce. Jego obrazy zna cały świat. Płynące zegary, płonące żyrafy, ludzkie sylwetki z szufladami to już ikony kultury. .

Grafika 1: Surrealizm to ja - wystawa