Projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy

Jak zachęcić młodzież do odwiedzania biblioteki, jaką ofertę dla niej przygotować?

Z tą myślą powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy z powiatu lęborskiego pn. „Dlaczego Kuba nie chodzi do biblioteki?”, który zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla pracowników bibliotek oraz ankiet i wywiadów wśród młodzieży w celu identyfikacji jej oczekiwań wobec współczesnej biblioteki.

Projekt rozpoczął się 18 czerwca 2018 r. warsztatami o nazwie „Pograj wyobraźnią”. Warsztaty skupione na temacie kreatywności łączyły akademicką wiedzę z modnymi trendami i zabawą, uczyły krytycznego myślenia, pracy zespołowej i komunikatywności. Prowadził je Piotr Milewski – projektant gier, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, organizator festiwali gier i larpów.

Uczestnicy warsztatów poznali podstawy projektowania gier – karcianek, planszówek, gier video, czyli tzw. game design. Sami również stali się twórcami gry planszowej, którą wykonali podczas warsztatów. Jednym z zadań była modyfikacja popularnej gry karcianej „w wojnę” tak, aby stała się pasjonującą i intrygująca rozgrywką.

Poznane metody pracy zostaną wykorzystane przy powstającej w lęborskiej bibliotece grze terenowej na urządzenia mobilne „(Nie)Kryminalne zagadki Lęborka”, której premierę zaplanowano na połowę lipca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury