Projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy

Jak zachęcić młodzież do odwiedzania biblioteki, jaką ofertę dla niej przygotować?

Z tą myślą powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy z powiatu lęborskiego pn. „Dlaczego Kuba nie chodzi do biblioteki?”, który zakłada przeprowadzenie cyklu warsztatów dla pracowników bibliotek oraz ankiet i wywiadów wśród młodzieży w celu identyfikacji jej oczekiwań wobec współczesnej biblioteki.

Projekt rozpoczął się 18 czerwca 2018 r. warsztatami o nazwie „Pograj wyobraźnią”.
Kolejne zajęcia 30 sierpnia 2018 r.,  godz. 8.15-13.00:
Budowanie relacji bibliotekarz - nastoletni czytelnik

Celem warsztatu jest zdobycie i pogłębienie wiedzy w zakresie pracy z nastoletnimi czytelnikami w bibliotece.

Pierwsza część warsztatów przybliży uczestnikom specyfikę okresu wczesnej adolescencji - rozwój psychospołeczny, zmiany, wartości, potrzeby i oczekiwania w życiu młodzieży. Poruszone zostaną tematy takie jak socjalizacja, instytucje socjalizacyjne i role przyjmowane przez młodych ludzi w poszczególnych grupach. Ćwiczenia i zabawy pomogą rozwinąć świadomość związaną z wpływem stereotypów i samospełniających się proroctw w pracy z młodym czytelnikiem oraz kompetencje w zakresie pracy z młodzieżą, m.in. umiejętność komunikowania się, wsłuchiwania się w potrzeby partnera w procesie komunikacji i wzmacniania jego motywacji, rozpoznawania i pokonywania barier komunikacyjnych.

Podczas drugiej części warsztatów uczestnicy zapoznają się z dobrymi praktykami w pracy z młodzieżą w bibliotekach, przeanalizują sposób pracy z młodymi czytelnikami w ich bibliotekach, a także to jakimi zasobami dysponują i w jaki sposób mogą odpowiedzieć na oczekiwania tej grupy wiekowej. Podejmą również próbę stworzenia modelu pracy z młodzieżą, możliwego do realizacji w danej bibliotece.

Zajęcia poprowadzi Alina Łysak, pedagogi i kulturoznawca. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, pracowała jako pedagog specjalny w przedszkolu, zajmowała się moderacją forum. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, gdzie może połączyć trzy swoje zainteresowania – pracę z dziećmi i młodzieżą, książki i social media. Mól książkowy, który nie gardzi także dobrą grą – zawsze ma przy sobie książkę albo całą bibliotekę ebooków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Grafika 1: Projekt szkoleniowy dla bibliotekarzy