Odjazdowy bibliotekarz

27 maja 2017 roku

TRASA: Lębork - Leśnice - Krępkowice - Jezioro Brody - Lębork, Ok. 24 km

Trasa: Lębork ul. Staromiejska – przejazd ścieżką rowerową do ul. Słupskiej – przejazd przez drogę krajową nr 6 – Leśnice: postój - przejazd lasem niebieską trasą rowerową – Krępkowice – fakultatywny wyjazd pod Dąb Świętopełk i kamień graniczny: postój - Jezioro Brody: ognisko i relaks - Krępkowice – Lębork

9.30  - zbiórka uczestników rajdu na ul.Staromiejskiej (były bank PKO BP)
10.00 - start i przejazd w/w ulicami
10.45 - 10.55 - postój w Leśnicach
11.15 - 11.45 - wycieczka fakultatywna pod Dąb Świętopełk i kamień graniczny
12.00 - ognisko, relaks i pokaz survivalowy nad Jeziorem Brody
14. 30 – powrót

Obowiązują zapisy - do 18 maja w sekretariacie, pod nr tel. 59 86 22 307 oraz na e-mail: ko@biblioteka.lebork.pl

Uczestnicy są zobowiązani do zapoznania się i podpisania regulaminu. Regulamin dostępny na stronie, w sekretariacie biblioteki i w miejscu zbiórki w dniu rajdu.

Organizatorami rajdu są: Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, Biblioteka Publiczna Gminy Cewice, Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Wieś Lęborska, a wiodącym współorganizatorem rajdu jest Lęborskie Stowarzyszenie Rowerowe "Lew Lębork". Wsparcie: Nadleśnictwo Cewice, Rada Sołecka Maszewo Lęborskie i sołtys wsi Maszewo Lęborskie i Krępkowice Jan Itrych.

ATRAKCJE SPECJALNE - POKAZ SURVIVALOWY przygotowany przez Natura Tech
W dzisiejszym pędzącym świecie nie wiemy jak dużo człowiek traci nie korzystając z dobrodziejstw natury. Natura tech pokaże Wam że warto się zatrzymać chodź na chwilę i usłyszeć, poczuć oraz dotknąć natury. Pokażemy również jak poradzić sobie w skrajnych warunkach pogodowych lub zagrożenia życia i zdrowia. Podczas krótkich zajęć nad jeziorem Brody przy ognisku opowiemy wam:
- jak rozpalić ognisko;
- jak pozyskać wodę do picia;
- co to jest EDC rowerzysty;
- co można zrobić z rowerem i nie tylko

ATRAKCJE TURYSTYCZNE: (źródło: https://www.cewice.pl/strona/menu/59_maszewo_leborskie )
Krępkowice to miejscowość położona na terenie obszaru chronionego krajobrazu. W niewielkiej, lecz pięknie położonej miejscowości warto odwiedzić neogotycki kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego z 1871 roku. Został on zbudowany z cegły na podmurówce z ciosanego, polnego kamienia. Jest to budowla orientowana, jednonawowa, posiadająca sklepienie kolebkowe, drewniane. W świątyni na uwagę zasługują: wykonana z piaskowca chrzcielnica, ołtarz główny z dwoma witrażami przedstawiającymi św. Piotra i św. Pawła i dwa boczne ołtarze utworzone z dawnych epitafiów poświęconych poległym na frontach I wojny światowej. Przy wejściu do kościoła ustawiona została ława patronacka z herbem rodu von Osten. Nastrojowe oświetlenie świątyni stwarzają trzy pary podwójnych, zwieńczonych półkoliście okien z witrażami. W wieży kościoła, składającej się z trzech kondygnacji, znajduje się, wykonany w 1906 r. w firmie ludwisarskiej C. Voss und Sohn w Szczecinie, dzwon o średnicy 1 m i długości serca 75 cm ufundowany przez Leopolda von Ostena z Janowic.

W odległości około dwóch kilometrów w kierunku północnym od Krępkowic znajduje się ścieżka edukacyjno - przyrodnicza "Dąb Świętopełk", na końcu której znajduje się liczący ponad 700 lat dąb szypułkowy Świętopełk. Jest on najstarszym na Pomorzu i jednym z najstarszych w Polsce przedstawicielem tego gatunku drzew.

W pobliżu Krępkowic znajduje się, malowniczo położone w lesie, jezioro Brody chętnie odwiedzane latem przez mieszkańców gminy, Lęborka i innych sąsiadujących z gminą miejscowości.