Akcja "Lębork czyta o zwierzętach"

Posłuchaj jak czytają zaproszeni do akcji goście:

Maria Michałowska "Bal na księżycowej polanie" wykonanie bibliotekarzy z lęborskiej biblioteki

Małgorzata Borzeszkowska - lęborska poetka czyta "Bajkę o biedronkach"

Aleksandra Werenczuk-Hinc i Oksana Hinc czytają bajkę "Chory kotek" autorstwa Stanisława Jachowicza

H. Ch. Andersen "Ślimak i róża" czyta rodzinka E. J. N Klassa

Beatrix Potter "Jeremiasz Rybak" czyta Michał Solich

Artur Kamiński przygotował tekst i ilustracje do historii "Psie życie" czyta Marcelina Prengel z Działu dla Dzieci i Młodzieży

Maria Konopnicka "Sowa", czyta Andrzej Kąckowski z Nadleśnictwa w Lęborku

M. Konopnicka "Pan Zielonka" czyta lek. wet. Marta Skrzyńska

"Pies który chodził do szkoły" autor Anna Wrocławska dogoterapeutka, czyta Gosia Zakrzewska

Bajki Ezopowe "Lew i mysz" czyta pan Marian ze Środowiskowego Domu Samopomocy Lwiątko

"Kot w butach" w wykonaniu dyrektor MDK w Lęborku Teresy Szczepańskiej

Wersja nr 1 "Chory kotek" St. Jachowicza w wykonaniu pań z Prywatnego Przedszkola Tęczowa Kraina

Wersja nr 2 "Chory kotek" St. Jachowicza w wykonaniu pań z Prywatnego Przedszkola Tęczowa Kraina

"Przy mrowisku" M. Konopnicka, czyta Regina Szczupaczyńska

"Psoty i kłopoty wróbelka Elemelka" czyta Wioletta Wilkosz dyrektor GBP w Cewicach

_______________________

Już 30 maja 2020 r. rozpoczyna się 19. Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. Zapraszamy więc do wspólnego świętowania.
W myśl tegorocznego hasła „Cała Polska czyta o zwierzętach” czekamy na Wasze filmy, gdzie prezentujecie swoje ulubione utwory. Każdego wieczoru będziemy je zamieszczać  w naszych mediach społecznościowych i zapraszać do wspólnego słuchania z dziećmi.

Co zrobić, aby przyłączyć się do akcji „Lębork czyta o zwierzętach”

• wybrać jeden utwór o zwierzętach z domeny publicznej, czyli taki, który nie podlega już ochronie prawnej, ponieważ od śmierci twórcy upłynęło już 70 lat,
  • nagrać krótki film,
  • przesłać film na konto e-mail mbp.lebork@gmail.com,
  • w mailu zawrzeć  treść „Wyrażam zgodę na publikację mojego imienia i nazwiska,  filmu i wizerunku na FB, YT, Instagramie i stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku w związku z akcją Lębork czyta o zwierzętach”.

Podpowiedzi co przeczytać, aby być w zgodzie z prawem i abyśmy mogli  utwór opublikować?

- I tutaj aż prosi się, aby sięgnąć po nieocenionego Ignacego Krasickiego; można także pamiętać o bajkach La Fontaine’a, Iwana Kryłowa czy Charlesa Perrault. Stanisław Jachowicz i Maria Konopnicka  są autorami wielu wierszyków o zwierzętach”.  Ciekawą propozycją dla naszych milusińskich mogą być „Przygody Sindbada Żeglarza” czy klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana. Nie można zapomnieć o baśniach H.Ch. Andersena  oraz  polskich legendach i przypowieściach w tym o lęborskich żabkach.

Zachęcamy do poszukiwań i do biblioteki.

Grafika 1: Akcja "Lębork czyta o zwierzętach"