Konkurs plastyczny MANDALE Z PANEM KULECZKĄ

Konkurs plastyczny Mandale z Panem Kuleczką, na podstawie książek Wojciecha Widłaka

Laureaci konkursu plastycznego „ Mandale z Panem Kuleczką”:

I miejsce - Antonina Chowaniec

II miejsce - Paulina Lewińska

III miejsce - Lidia Kotłowska

Wyróżnienia otrzymali:

Nikola Wojciechowska

Pamela Szady

Michał Sadurski

Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie plastycznym opartym na  zabawnych książkach Wojciecha Widłaka o Panu Kuleczce. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci książek z mandalami z programem do ich projektowania.

Prace uczestników można podziwiać w Dziale dla Dzieci i Młodzieży.

_____________________________________________________________________________________

Konkurs plastyczny Mandale z Panem Kuleczką, na podstawie książek Wojciecha Widłaka
Zadaniem naszych czytelników jest wykonanie pracy plastycznej w formie mandali, dowolną techniką, przedstawiającą przygody z Panem Kuleczką i jego współlokatorami. Najciekawsze prace dzieci z klas I-III szkół podstawowych z powiatu lęborskiego zostaną wyróżnione i nagrodzone. Przy ocenie prac jury weźmie pod uwagę zgodność pracy z podaną tematyką, jakość wykonania i wrażenie estetyczne oraz oryginalność i pomysłowość w przedstawieniu postaci. Każdy z uczestników wykonuje jedną pracę na kartce A3. Pamiętajmy, że prace mają być wykonane w formie mandali. Tworzenie  mandali pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest podstawą kreatywności. Mandala stanowi znakomity pomysł na zabawę z dziećmi. Prace należy przynieść do Działu dla Dzieci do 8 maja 2017 roku. Na zakończenie tygodnia bibliotek, 15 maja zapraszamy na  rozstrzygnięcie konkursu. Szczegóły w regulaminie.

Jak powstał Pan Kuleczka?

Pewnego razu ilustratorka książek Elżbieta Wasiuczyńska narysowała Pana Kuleczkę i  jego podopiecznych, czyli refleksyjnego psa Pypcia, neurotyczną kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk i zainspirowała tym Wojciecha Widłaka do stworzenia opowiadań dla dzieci.  Przez ponad pięć lat pojawiały się krótkie historyjki na łamach miesięcznika "Dziecko". Później powstało kilka bogato ilustrowanych książek, kalendarzy dla najmłodszych. Pani Elżbieta Wasiuczyńska maluje, szyje, lepi z plasteliny, struga z drewna, robi przestrzenne makiety z papieru. Może Was zainspirować do stworzenia ciekawych prac na nasz konkurs plastyczny. Zapraszamy do odwiedzin bloga Ilustratorki: http://wasiuczynska.blogspot.com/

Co to jest mandala?

Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza “koło”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Symbol mandali obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, które pomagają w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.

Książki o Panu Kuleczce będą dostępne w Dziale dla Dzieci

Grafika 1: Konkurs plastyczny MANDALE Z PANEM KULECZKĄ