Błękitny szlak, czyli ruszamy do bibliotek

Czy wiecie, że dawno, dawno temu nad jeziorem Łebsko mieszkał smok, a w lasach koło Białogardy jeszcze dziś można spotkać długowłosą kobietę galopującą po lasach.  Te i inne opowieści będą mogły poznać dzieci z klas 1-3 z powiatu lęborskiego biorąc udział w zabawie „Biblioteka Go. Błękitny szlak”.

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku ma zachęcać do systematycznego odwiedzania biblioteki, wypożyczania książek i wyruszenia w czytelniczą podróż z bohaterami książek.

Akcja będzie trwała od września  2021 r. do czerwca 2022 r. Każde dziecko, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w akcji, otrzyma grę planszową z legendami powiatu lęborskiego. Ma to stanowić zachętę do rodzinnego poznawania opowieści z naszego regionu. W zaangażowanych bibliotekach będzie także czekała na czytelników nowa publikacja z utworami, które wpłynęły na konkurs literacki „Legendy Błękitnej Krainy”.

Patroni akcji:
Burmistrz Miasta Lęborka
Starosta Powiatu Lęborskiego

Zasady i nagrody:
Zadaniem uczestników akcji będzie wypożyczanie książek i zbieranie naklejek za każdą wizytę w bibliotece. Dzieci, które zbiorą pięć naklejek otrzymają nagrody rzeczowe. Przyznanie nagród nastąpi:
- 6 grudnia 2021 r.
- 21 marca 2022 r.
- 14 czerwca 2022 r.
Dzieci, które zbiorą w ciągu trwania akcji 15 naklejek, będą miały szansę zdobycia nagród głównych ufundowanych m. in. przez Starostę Powiatu Lęborskiego i Burmistrza Miasta Lęborka (rozstrzygnięcie 14 czerwca 2022 r.)

Biblioteki biorące udział w akcji:
Miejska Biblioteka Publiczna w Łebie
Biblioteka Publiczna Gminy Wicko
Zespół Szkół w Łebieniu
Szkoła Podstawowa w Maszewie Lęborskim
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siemirowicach
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 5 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 7 w Lęborku
Społeczna Językowa Szkoła Podstawowa w Lęborku
Prywatna Szkoła Podstawowa „Tęczowa Kraina”
Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa  „Szczęśliwa Przystań”
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku

Dlaczego warto odwiedzać biblioteki i sięgać po lektury:
Każdy bez problemu wymieni  choćby kilka korzyści z czytania jakie mogą czerpać dzieci. Specjaliści zajmujący się zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają wpływ czytania na rozwój różnorakich kompetencji . Podkreślają, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, lepiej radzą sobie w życiu, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię - a to tylko nieliczne profity wynikające z czytania.
Warto pamiętać o znaczeniu sięgania po książkę obecnie, kiedy dzieci bywają nadmiernie pobudzone i mają spore trudności z wyciszeniem się. Czytanie, to jeden z najlepszych zrelaksowania się. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę.
A biblioteki są miejscem, które daje w prezencie na całe życie miłość do książek.

Nasi partnerzy i sponsorzy:
Urząd Miejski w Lęborku
Starostwo Lęborskie
Farm Frites Poland S.A.
www.studiox.pl
Jumping Park Trampolin Lębork
LCK Fregata
Hurtownia Książek Kapryss Joanna Przyborowska
Szkoła Podstawowa nr 1 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Lęborku
Szkoła Podstawowa nr 5 w Lęborku